آموزش فونتیک انگلیسی + آشنایی با علائم فونتیک

5

فونتیک انگلیسی در آموزش زبان انگلیسی؛ یکی از مهم‌ترین ابزارها برای یادگیری صحیح تلفظ‌ها بخصوص برای کلمات جدید است. IPA به معنای فنوتیک الفبای بین المللی یکی از راهنمای اصولی برای یادگیری کلمات انگلیسی است.

برای استفاده از این راهنما حتما باید با علائم آوایی آَشنایی کافی داشت. ما در این آموزش شما را با این علائم آوایی آشنا خواهیم کرد تا بتوانید از آن‌ها برای یادگیری تلفظ صحیح استفاده کنید.فونتیک انگلیسی چیست؟

بدون شک تا به حال علائم اختصاری که در دیکشنری‌ها در کنار هر کلمه نوشته شده است را دیده‌اید، این علائم آوایی را در اصطلاح فونتیک الفبایی می‌نامند، که در زبان انگلیسی از آن‌ها برای آموزش تلفظ کلمات استفاده می‌گردد.

در تمام زبان‌های دنیا چندین صدا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا یک کلمه قابل تلفظ و درک باشد، مانند صدای آ، ب، اٍ و…. در زبان‌شناسی به این صدا‌ها واج گفته می‌شود، پس بطور اصولی باید بگوییم که هر کلمه از قرار گرفتن چندین واج تشکیل شده، اما گاهی تمام این صدا‌ها قابل تلفظ نیستند و یک کلمه آنطور که نوشته می‌شود خوانده هم نمی‌شود.

بنابراین بهترین راه برای اینکه بتوانیم بطور صحیح کلمات را ادا کنیم استفاده از راهنمای الفبا یا همان IPA در زبان انگلیسی است.

منظور از IPA چیست؟

قبل از اینکه وارد مبحث آموزش فنوتیک انگلیسی شویم، خوب است با IPA آشنایی ابتدایی و مختصری داشته باشید تا در صورت مواجه با آن دچار سردرگمی نگردید.

الفبای آوایی یا همان IPA مخفف کلمه International Phonetic Alphabet(انجمن بین المللی آوایی) است که نخستین بار در سال 1888 منتشر شد. IPA یک ابزار بسیار مهم برای یادگیری و همچنین آموزش نمادهای آوایی است. از جمله مزایای IPA می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

از IPA در فرهنگ لغات برای نمایش نحوه تلفظ کلمات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از IPA اغلب به عنوان پایه‌ای برای ایجاد سیستم‌های نوشتاری جدید برای زبان‌های ناشناخته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از IPA برای زبان آموزی انکلیسی توسط غیر بومیان برای یادگیری صحیح‌تر انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعه کنید: استرس و تکیه در تلفظ کلمات انگلیسی

ثبت نام در دوره فونتیک پلاس!

چطور از IPA استفاده کنیم و آن‌ها را به صدا تبدیل کنیم؟

اگر تا به حال جدول فنوتیک‌ها را دیده باشید، این جدول شباهت زیادی به جدول مندلیف دارد. استفاده از این الفبا در نگاه اول بسیار ساده بنظر می‌رسد! در صورتی که موضوع به این سادگی‌ها هم نیست، بلکه برای اینکار نیاز به تمرین زیادی دارید تا بتوانید آنچه که می‌بینید را به صوت تبدیل کنید.

.برای درک این موضوع به حرف a در سه کلمه had، hat و change دقت کنید، می‌بینید که در هرکدام این کلمه به یک صورت تلفظ نمی‌شوند، پس بنظرتان چطور می‌شود تشخیص داد که هر حرف در کلمات مختلف چگونه باید بیان شود؟!

بدون شک با استفاده از فنوتیک هر کلمه هر واج یا صدا دارای شکل خاصی است که باید آن‌ها را در خاطرتان بسپارید تا هرکجا آن را دیدید متوجه نوع تلفظ شوید. واج‌ها در انگلیسی به دو دسته صدا دار و بی‌صدا تقسیم می‌شوند که در ادامه حدول فنوتیک‌ها را برای حروف صدا دار و حروف بی‌ صدا آورده‌ایم.

جدول واج‌های صدا دار

در زبان انگلیسی ۱۸ حرف صدا دار وجود دارد که برای ایجاد صدا این حروف هوا از راه گلو به سمت دهان خارچ می‌شود، بطوری که برای تلفظ آن‌ها در شکل دهان، لب و چانه نیز تغییراتی ایجاد می‌شود. در رابطه با این فنوتیک‌ها توجه داشته باشید که گاهی شکل آن‌ها با شکل حروف اصلی یکسان باشد ولی در واقع این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.

برای مثال: واج /e/ که صدای «اِ» می‌دهد، هیچ ربطی به حرف e ندارد. واج /e/ ممکن است در هر کلمه به یک صورت تلفظ گردد. در جدول زیر می‌توانید فنوتیک‌های تمامی واج‌های صدادار را بطور کامل مشاهده کنید:

فونتیک

UK

فونتیک

US

مثال

us

ʌ

[آ کوتاه]

مشابه Bus / bʌs /
e

[اِ کوتاه]

ɛ
[اِ کوتاه]

Check /tʃek/

æ

[اَ]

مشابه Black /ˈblæk/

ə

[بین اِ و اَ]

مشابه

Cinema /ˈsɪnəmə/

ɜ:r

[اِ کشیده]

ɜr

[اِ کشیده]

Learn /ˈlɜːrn/

ɪ

[ای کوتاه]

مشابه Hit /ˈhɪt/

i:

[ای کشیده]

i

[ای کشیده]

See /ˈsiː/
ɑ:

[آ کشیده]

مشابه

Father /ˈfɑːðər/

ɒ

[آ کشیده]

ɑ:

[آ کشیده]

Rock /ˈrɑːk/

ɔ:

[آ کشیده]

ɒ:

[آ کشیده]

Call /ˈkɒl/

ʊ

[اُ کوتاه]

مشابه

Could /kʊd/

u:

[او کشیده]

u

[او کشیده]

Food /ˈfuːd/

[آی]

مشابه Eye /ɑɪ/

[اَاو]

مشابه

Now /ˈnaʊ/

əʊ

[اُاو]

[اُاو]

Home /hoʊm/
eər

[اِ کشیده]

ɛr

[اِ کشیده]

Where /ˈwer/

[اِی]

مشابه Eight /ˈeɪt/

ɪər

[ای یِ]

ɪr

[ای یِ]

Here /hɪər/

ɔɪ

[اُی]

مشابه

Join /ˌdʒɔɪn/

ʊər

[یو اِ-او اِ]

ʊr

[یو اِ-او اِ]

Tourist /ˈtʊrəst/

انواع حروف صدا دار در انگلیسی

همانطور که مطالعه کردید، در فونتیک انگلیسی، حروف صدا دار شامل پنج گروه اصلی A/E/O/U/I است که همواره در طول تحصیل به ما یادآوری می‌کنند. خوب است بدانید در فنوتیک زبان انگلیسی به طور رسمی، حروف صدا دار به پنج دسته تقسیم می‌گردند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. (این موارد به خصوص در امتحانات تافل و یا آیلتس برای زبان جو دارای اهمیت بالایی است)

نکته مهم 1: جدامل زیر بر اساس آواهایی امریکن تنظیم شده‌اند و برخی موارد آن در تلفظ بریتیش متفاوت هستند.

نکنه مهم 2: موارد ذیل در دروس تدریس شده در مدارس ایران وجود نداشته و تنها به حروف صدا دار و بدون صدا اکتفا شده است.

1-صدا دار کوتاه – short vowels

این دسته گروه بسیار مهمی را تشکیل می‌دهند که تلفظ با نوع املایی آن بسیار متفاوت است. این گروه هنگام تلفظ با صدای کوتاه‌تری ادا می‌شوند و هیچ گاه در انتهای یک واژه قرار نخواهند گرفت. از این حروف معمولا در کلمات تک سیلابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این آواها را می‌توانید با مثال آنها در جدول زیر مشاهده نمایید:

واژه آوا مثال
KIT /ɪ/ myth, pretty, women
DRESS /ɛ/ bread, many, friend
TRAP, BATH /æ/ cat, man, Africa
STRUT /ʌ/ son, courage, blood
FOOT /ʊ/ took, good, put

2-صدا دار بلند- long vowels

حروف صدا دار بلند با حالت کشیده‌تری نسبت به حروف صدا دار کوتاه تلفظ می‌گردند. طبق جدول زیر می‌توانید حروف صدا دار بلند و مثال‌هایی از آن را بیابید:

واژه آوا مثال
FLEECE /iː/ sea, people, police
GOOSE /uː/ new, due, tuna
LOT, THOUGHT, PALM /ɑː/
watch, caught, half

3-صدا دار ترکیبی-diphthongs

دیفتونگ‌ها ترکیبی از دو حرف صدا دار هستند که دقیقا پشت سر هم قرار می‌گیرند. نتیجه این امر آن است که در ابتدا با یک صدای خاص شنیده می‌شود و در نهایت به آوایی دیگر تبدیل می‌گردد. این دو آوا در کل به گونه‌ای نزدیک به یکدیگر تلفظ می‌گردند که گویی یک آوا است. در ادامه جدولی از صدا دارهای ترکیبی را مشاهده خواهید نمود:

واژه آوا مثال
PRICE /aɪ/ try, night, height
FACE /eɪ/ say, stain, freight
CHOICE /ɔɪ/ noise, loiter, boy
MOUTH /aʊ/ noun, cow, shower
GOAT /əʊ/ slow, toe, mauve

لینک مرتبط: ضرورت یادگیری فونتیک در آموزش زبان انگلیسی

4- صدا دار r تاریخی-historical/r/

برخی حروف صدا دار در زمان آموزش فونتیک وجود دارند که ترکیبی از صدادارهای بالا هستند. این حروف صدا دار پیش از حرف r قرار می‌گیرند و چون در طول تاریخ زبان انگلیسی دستخوش تغییرات متعددی شده است، آن را با نام r تاریخی می‌شناسند.

واژه آوا مثال
NEAR /ɪr/ clear, tear, beer
SQUARE /ɛr/ fair, chair, heir
NORTH /ɔr/ boar, four, chore
CURE /ʊr/ pure, ensure, couture
START /ɑr/ car, alarm, Arctic
NURSE /ɝ/ mercy, earth, word

5-صدا دار ضعیف-weak vowels

صدادارهای ضعیف در زبان انگلیسی را می‌توان در ضمایری؛ مانند she/he/we و یا کلماتی؛ مانند mny/any یافت که در انتهای یک کلمه قرار می‌گیرند و به صورت بسیار کوتاه تلفظ می‌گردند که گاهی شنیده نمی‌شود.

واژه آوا مثال
LETTER /ɚ/ feather, entered
COMMA /ə/ ninja, common, original

نحوه تلفظ حروف صدا دار

بیایید زبان را در حالت عادی در نظر بگیرید که بدون حرکت است، حالا یک واج صدا دار را تلفظ کنید مانند «آ» دیدید که برای گفتن این حرف چطور حالت دهان و ارتفاع زبان تغییر کرد؟ وقتی که شما یک حرف vowel در انگلیسی را بیان می‌کنید زبان شما در حالت‌های مختلفی قرار می‌گیرد برای مثال تلفظ آ را در نظر داشته باشید.

حالا دو کلمه saw و sing تلفظ کنید، هنگامی که می‌خواهید saw را تلفظ کنید زبان کم‌تر حرکت دارد و به سقف دهان نزدیک نمی‌شود اما در کلمه sign این موضوع برعکس است.

مطلب مرتبط: کاربرد حرف اضافه در زبان انگلیسی

بطور کلی در ادای واج‌های صدا دار با توجه به موقیت عمودی زبان ۳ حالت وجود دارد؛ ۱-دسته بالا (مانند: /:u/) ۰۲-وسط (مانند:/e/) ۳-پایین (مانند:/a/). منظور از این توضیح این است که در برخی از واج‌ها زبان، دهان و چانه شما بیشتر درگیر تغییرات می‌شوند، مثلا زمانی که می‌گویید father دهانتان بیشتر باز می‌شود اما وقتی که می‌گویید rude شکل دهان تغییر می‌کند.

به عنوان مثال:

 • a – baby, cake, rain, day
 • e – me, eve, hear, meet, piece
 • i – silent, bike, light
 • o – go, home, toe, boat, snow
 • u – music, mule

خوب است به انواع تلفظ های یک حرف صدا دار در کلمات مختلف با توجه به کاربرد و موقعیت آنها در کلمه نگاهی بیاندازیم:

A

 1. a – baby
 2. a_e – cake
 3. ai – rain
 4. ay – play
 5. ei – reindeer
 6. eigh – weight
 7. ea – steak
 8. ey – they

E

 1. e – be
 2. e_e – eve
 3. ee – meet
 4. ea – beach
 5. ei – protein
 6. ie – piece
 7. ey – key
 8. y – candy

I

 1. i – silent
 2. i_e – shine
 3. ie – pie
 4. igh – light
 5. y – my
 6. y_e – type

O

 1. o – go
 2. o_e – phone
 3. oe – toe
 4. oa – boat
 5. ow – snow

U

 1. u – music
 2. u_e – mule
 3. ue – rescue
 4. eu – feud
 5. ew – few
 6. oo – food
 7. ou – soup

نکات مهم واج های صدا دار

نکته اول: همانطور که در جدول هم آورده شده است، معمولا در انگلیسی آمریکایی صداهای : ɑ، ɒ و: ɔ به یک صورت تلفظ می‌گردند.

نکته دوم: واج‌ها و صدا‌ها به دو دسته تلفظ آمریکایی و بریتیش تقسیم می‌شوند، در برخی از واج‌ها نوع تلفظ مشابه است و در برخی متفاوت. اگر می‌خواهید از زبان انگلیسی بریتانیایی استفاده کنید حتما به این موضوع توجه داشته باشید. فنوتیک آمریکایی با US و بریتانیایی با UK نمایش داده می‌شود.برای درک این موضوع بهترین راه تمرین شنیداری است.

نکته سوم: علامت r که در برخی از علائم اختصار مانند ʊər ، ɪər ، eər ، ɜ: r دیده می‌شود، نشان دهنده این است که این حرف در انگلیسی آمریکایی تلفظ می‌شود اما در انگلیسی بریتانیایی تلفظ نمی‌شود، مگر بعد از حروف صدا دار. مثال کلمه answer را در نظر بگیرید، در این کلمه حرف r در انگلیسی آمریکایی تلفظ می‌شود، اما در بریتیش به دلیل اینکه بعد از r هیج حرف صدا داری وجود ندارد پس r تلفظ نمی‌شود.

مطالعه کنید: تکنیک سایه بهترین روش تقویت مهارت شنیداری!

جدول واج های بی صدا

در این بخش فونتیک واج‌های بی‌صدا را با مثال بررسی می‌کنیم، تلفظ این واج‌ها بسته به نوع تلفظ و موقعیت زبان دارای دسته‌بندی پیچیده‌ای هستند.

بررسی دقیق این دسته‌بندی‌ها برای کسانی که در حال یادگیری مبتدی زبان هستند نیاز نیست و در مراحل تخصصی‌تر به این موضوع پرداخته می‌شود. همین که این واج‌ها و مثال‌های آن را بشناسیم برای بسیاری از ما کافی است. برای راحتی بیشتر شما زبان آموزان جدول فونتیک انگلیسی با زبان فارسی و ترجمه فونتیک آن فراهم شده است. به جدول زیر دقت کنید:

فونتیک

us

تلفظ فارسی

مثال

/m/

صدای “م” more

/n/

صدای “ن” none

/ŋ/

صدای “ن” خفیف، بدون صدای “گ” sing
/p/ صدای “پ”

pet

/b/

صدای “ب”

bag

/t/

صدای “ت” talk
/d/ صدای “د”

dog

/k/

صدای “ک” cat
/g/ صدای “گ”

go

/f/

صدای “ف” fish
/v/ صدای “و” به شکلی که ما در فارسی تلفظ می‌کنیم. دندان‌های بالا به لب پایین می‌چسبند.

vase

/w/

صدای “و” شبیه به شکلی که عرب‌ها تلفظ می‌کنند، یعنی با لب‌های غنچه شده

what

/θ/

صدایی شبیه به “ث” که از میان نوک زبان و دندان‌های بالایی تولید می‌شود.

thing

/ð/

صدایی شبیه به “ذ” عربی که از میان نوک زبان و دندان‌های بالایی تولید می‌شود.

that

/s/

صدای “س” said
/z/ صدای “ز”

prize

/ʃ/

صدای “ش” sharp
/ʒ/ صدای “ژ”

pleasure

/h/

صدای “ه” hat
/tʃ/ صدای “چ”

cheek

/dʒ/

صدای “ج” jaw
/j/ صدای “ی” (در بعضی از دیکشنری ها به شکل /y/ هم نوشته می‌شود

yes

در ادامه جدولی را در حوزه فونتیک انگلیسی با مثال‌های بیشتری آورده‌ایم تا بهتر بتوانید تفاوت بین فونتیک‌های صدا دار را با یکدیگر بیابید.

حرف آوا مثال
B [b] baby, best, buy, bring, blind, absent, about, number, labor, robber, tub
C [s]

[k]

center, cellar, cigarette, cinema, agency, notice;

cake, come, cucumber, clean, cry, scratch, act, panic

d [d] day, dear, die, door, duty, admire, hidden, lady, kind, ride, ended
f [f] fast, female, five, forest, fund, fry, flight, often, deaf, cuff
g [g]

[j]

[zh]

game, gap, get, go, gun, great, global, giggle, ago, begin, dog, egg;

general, gin, giant, agent, suggest, Egypt, energy, huge, manage;

mirage, garage, beige, rouge

h [h]

[-]

hair, help, history, home, hotel, hunt, behind, inherit;

hour, honor, honest, heir, vehicle, Sarah

j [j] jam, Jane, jet, jelly, Jim, jingle, joke, John, June, just
k [k] Kate, kind, kill, kilogram, sky, blanket, break, take, look
l [l] late, let, live, alone, close, slim, please, old, nicely, table, file, all
m [m] make, men, mind, mother, must, my, common, summer, name, form, team
n [n] napkin, never, night, no, nuclear, funny, student, kindness, ton, sun
p [p] paper, person, pick, pour, public, repair, apple, keep, top, crisp
q (qu) [kw]

[k]

quality, question, quite, quote, equal, require;

unique, technique, antique, grotesque

r [r] rain, red, rise, brief, grow, scream, truck, arrive, hurry, turn, more, car
s [s]

[z]

send, simple, song, system, street, lost, kiss, release;

cause, present, reason, realism, advise, always, is, was

t [t] task, tell, time, tone, tune, hotel, attentive, student, boat, rest
v [v] vast, vein, vivid, voice, even, review, invest, give, move, active
w [w] wall, war, way, west, wind, word, would, swear, swim, twenty, twist
x [ks]

[gz]

[z]

exercise, exchange, expect, ex-wife, axis, fix, relax;

exam, exact, executive, exert, exist, exit, exult;

Xenon, Xerox, xenophobia, xylophone

z [z]

[ts]

zero, zoo, horizon, puzzle, crazy, organize, quiz, jazz;

pizza, Mozart, Nazi, waltz

نکات مربوط به فنوتیک حروف بی صدا

نکته اول: دو فنوتیک n و ŋ هر دو نشان دهنده حرف n هستند، با تفاوت اینکه یکی صدای n کاملا رسا را ایجاد می‌کند بطوری که برای ادای آن باید نوک زبان به سقف دهان بچسبد، اما در دیگری یعنی این علامت ŋ، صدای «ن» بصورت ته حلقی تلفظ می‌شود و یک صدای ضعیف دارد.

نکته دوم: برای تلفظ اختصار θ و ð ابتدا باید نوک زبان به دندان‌هایی جلویی ردیف بالا بچسبد و سپس صداهای «ص» و «ض» بیان شوند.

نکته سوم: هنگامی که می‌خواهیدw را تلفظ کنید باید لب‌ها را بصورت غنچه‌ای کنید و سپس «واو» را تلفظ کنید اما موقع تلفظ v که همان «واو» تلفظ می‌شود نیازی نیست حالت لب‌ها را تغییر داد.

مطالعه کنید: بهترین روش آموزش حروف انگلیسی به کودکان

نکات بسیار کاربردی در زمینه حروف صدا دار

نکته شماره یک:

دقت داشته باشید در انگلیسی حرف Y از جمه حروف بی صدا است. با اینحال گاهی می‌تواند در گروه حروف صدا دار نیز قرار گیرد.

اگر Y در انتهای کلمه قرار گیرد، جز حروف صدا دار محسوب می‌گردد.

مثال:

[i]: Baby, hurry, lyrics, mystery

اگر بعد از Y حروف صدا دار قرار گیرد، بی صدا است.

مثال:

[y]: yacht, yard, year, yes, yet, yield, you, young, Yukon

نکته شماره دو:

حرف W نیز از جمله حروف بی صدا است که می‌تواند گاهی به عنوان حروف صدا دار قرار گیرد.

هر گاه W در کلمه ای قرار گیرد، به نحوی که قبل از آن یک حرف صدا دار وجود داشته باشد، W نیز صدا دار است.

مثال:

[y]: yacht, yard, year, yes, yet, yield, you, young, Yukon.

نکته شماره سه:

اگر در انتهای اسم یا فعلی حروف S/ES قرا گیرد، دارای تلفظ‌های متفاوتی خواهد شد. در جدول زیر همراه با مثال فونتیک آنها ارائه خواهد گردید:

[s] [z] [iz]
tapes [teips], streets [stri: ts], parks [pa:rks], chiefs [chi: fs], myths [miθs] ribs [ribz], kids [kidz], legs [legz], leaves [li:vz], clothes [klouðz], girls, games, cars, boys, pies [paiz], cows [kauz], cities [‘sitiz] pieces [‘pi:siz], roses [‘rouziz], prizes [‘praiziz], boxes [‘boksiz], coaches [‘kouchiz], bridges [‘brijiz], dishes [‘dishiz]
(he) grips [grips], writes [raits], takes [teiks], sniffs [snifs] (he) robs [robz], reads [ri:dz], digs [digz], saves [seivz], falls, plans, swims, offers, plays, cries, goes [gouz], copies [‘kopiz] (he) kisses [‘kisiz], loses [‘lu:ziz], relaxes, catches, judges, manages, flashes, washes, rouges
Pip’s [pips], Kate’s [keits], Mike’s [maiks], Jeff’s [jefs], Seth’s [seθs] Abe’s [eibz], Fred’s [fredz], Meg’s [megz], Olive’s [‘olivz], Ben’s [benz], Molly’s [‘moliz], Anna’s Chris’s [‘krisiz], Tess’s [‘tesiz], Rose’s [‘rouziz], Liz’s [‘liziz], Rex’s [‘reksiz], George’s [‘jo:rjiz]

نکته شماره چهار:

اگر در پایان افعال حرف ED قرار گیرد، دارای سه تلفظ متفاوت خواهد بود. این تلفظات درجدول زیر همراه با مثال گردآوری شده است.

[t] [d] [id]
stopped [stopt],

liked [laikt],

coughed [ko:ft], crossed [cro:st], released [ri’li:st], reached [ri:cht], washed [wosht]

robbed [robd],

saved [seivd],

seized [si:zd],

called [ko:ld],

planned,

occurred,

bathed [beiðd],

managed,

played,

tried,

Studied

wanted [‘wontid],

hated [‘heitid],

counted [‘kauntid],

started,

needed [ni:did],

loaded [‘loudid], folded,

added

حروف صدا دار ترکیبی

در زبان انگلیسی برخی حروف بی صدا زمانی که کنار همدیگر قرار گیرند، دارای تلفظ متفاوتی می‌گردند و همین نکته باعث می‌شود که تلفظ با املای آنها دارای اختلاف باشد. در جدول زیر این حروف ترکیبی همراه با فونتیک انگلیسی آنها همراه با چند مثال آورده شده است:

1-تلفظ شماره یک:

در این گروه با قرار گرفتن دو حرف بی صدا، تلفظ کاملا متفاوت می‌گردد.

حروف صدا مثال
Cc [ks]

[k]

accent, accept, access, eccentric, accident;

accommodate, account, accuse, occur, acclaim

ch

tch

[ch] chain, check, chief, choose, teacher, much, church;

kitchen, catch, match, watch, pitch, stretch

ch (Latin, Greek)

ch (French)

[k]

[sh]

character, chemical, Chris, archive, mechanic, technical, ache;

champagne, charlatan, chef, chic, machine, cache

Ck [k] black, pack, deck, kick, pick, cracker, pocket, rocket
Dge [j] bridge, edge, judge, knowledge, budget, badger
gh [g]

[f]

[-]

ghost, ghastly, Ghana, ghetto;

cough, enough, rough, tough, laugh;

though, through, weigh, neighbor, bought, daughter

Gu [g]

[gw]

guard, guess, guest, guide, guitar, dialogue;

language, linguistics, Guatemala, Nicaragua

Ng [ŋ]

[ŋ]+[g]

king, sing, singer, singing, bang, long, wrong, tongue;

finger, anger, angry, longer, longest, single

Ph [f] phone, photograph, phrase, phenomenon, biography
Qu [kw]

[k]

quality, question, quite, quote, equal, require;

unique, technique, antique, grotesque

Sc [s]

[sk]

science, scissors, scene, scent, scythe;

scan, scandal, scare, score, Scotch, scuba

Sch [sk]

[sh]

school, scholar, scheme, schedule;

schnauzer, schedule

Sh [sh] share, she, shine, shoe, fish, cash, push, punish
Th [θ]

[ð]

thank, thick, think, thought, thunder, author, breath, bath;

this, that, then, though, father, brother, breathe, bathe

Wh [w]

[h]

what, when, where, which, while, why, whale, wheel, white;

who, whom, whose, whole

xh [ks]

[ks]+[h]

[g]+[z]

exhibition;

exhumation, exhume, exhale;

exhaust, exhibit, exhilarate, exhort, exhume, exhale

تلفظ شماره دو:

در این گروه با قرار گرفتن دو حرف بی صدا، تلفظ یک حرف حذف شده و تنها یک حرف تلفظ می‌گردد.

bt, pt [t] doubt, debt, subtle; receipt, pterodactyl
kn, gn, pn [n] knee, knife, know; gnome, sign, foreign; pneumonia, pneumatic
mb, lm [m] lamb, climb, bomb, comb, tomb; calm, palm, salmon
ps [s] psalm, pseudonym, psychologist, psychiatrist
rh [r] rhapsody, rhetoric, rheumatism, rhythm, rhyme
wr [r] wrap, wreck, wrestle, wrinkle, wrist, write, wrong

در آخر

در این مطلب تمامی موارد مورد نیاز برای استفاده از فنوتیک‌های صدا دار و بی‌صدا در زبان انگلیسی آورده شد، امیدواریم که با استفاده از این آموزش بتوانیداز راهنمای تلفظ کلمات بدون مشکل استفاده کنید. با این حال اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید در قسمت کامنت‌ها سوال خود را بپرسید تا به شما پاسخ دهیم.

اگر قصد دارید تمامی فونیتک‌های زبان انگلیسی را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید پیشنهاد می‌شود در دوره فونتیک پلاس ثبت نام کنید تا یک بار برای همیشه فونتیک‌های انگلیسی را یاد بگیرید.دیدگاه ها غیرفعال است