آمورش

fluency چیست؟ | 7 روش تقویت fluency در اسپیکینگ انگلیسی

روان بودن یا fluency در مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی آرزوی همه‌ی زبان آموزان است. اما چطور می‌توان به میزان دلخواهی از روان بودن در زبان انگلیسی دست یافت؟ در این مقاله از سری مقالات آموزشی وبسایت روان، به روش‌های تقویت روانی (fluency) در زبان انگلیسی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

fluency در زبان انگلیسی به چه معناست؟ تقویت فلوئنسی (fluency) در زبان انگلیسی 1. هر روز تمرین کنید! 2. در معرض زبان انگلیسی باشید! 3. برای تقویت fluency هدف داشته باشید. 4. روش TF برای تقویت روانی گفتار در انگلیسی 5. عبارات و اصطلاحات را یاد بگیرید نه لغت‌های تک را 6: به انگلیسی صحبت کنید. 7. برای تقویت فلوئنسی حوزه‌های مورد نیاز خود در انگلیسی را یاد بگیرید. fluency مهم تر است یا accuracy؟ ویدئو روش های تقویت fluency در انگلیسی

fluency در زبان انگلیسی به چه معناست؟

کلمه Fluency به معنی “روان بودن” است. بسیاری از افراد معتقد هستند که توانایی در روان صحبت کردن یا به اصطلاح Fluent بودن، مهم‌ترین مهارت در اسپیکینگ زبان انگلیسی است.

روان بودن در صحبت یا همان Fluency، یعنی میزان کارآمدی و عدم من و من کردن و مکث‌های بی‌جا در هنگام صحبت کردن و بیان کردن ایده‌ها در هر زبان. به‌این‌ترتیب شنوندگان شما را یک گوینده‌ی fluent به حساب می‌آورند. fluency به توانایی یک شخص برای روان صحبت کردن و انتقال کلی مفاهیم به شنونده اشاره می کند.

مطالعه کنید: تقویت مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی

در محیط‌های کاری یا آکادمیک، Fluency یک مهارت‌ بسیار مهم است که به شما کمک می‌کند در ارائه‌ها و بحث‌ها موفق‌تر عمل کنید. Fluent بودن در ارائه گفتار، به اندازه محتوای صحبت‌های شما اهمیت دارد، زیرا روان بودن در هنگام صحبت کردن باعث می‌شود بتوانید به راحتی موضوع مورد نظر خود را توضیح دهید و حرف خود را به کرسی بنشانید!

آن‌چه که تاثیر بسزایی در حرفه‌ای به نظر رسیدن شما در زبان انگلیسی دارد، همان fluency است. هنگام گفت‌وگو در هر زبان نه تنها باید بتوانید به خوبی اطلاعاتی که به سمت شما هجوم می آورند را درک کنید، بلکه باید قادر باشید که به شکل موثر و موفقی پیام خود را به دیگران منتقل کنید. برای انجام این کار باید بتوانید موضوعات متفاوت را به هم ربط دهید.

هنگامی که در زبان انگلیسی fluent باشید، بدون مکث های طولانی مدت می‌توانید کلمات خاصی و مناسب را بیابید و آن‌ها را پشت سر هم قطار کنید! اما لزوما fluency به معنای این نیست که آن‌چه شخص به زبان می آورد کاملا بدون اشتباهات گرامری است بلکه صرفا به این اشاره دارد که سخنان او حتی با وجود برخی اشتباهات احتمالی و جا به جا شدن اجزای مختلف جمله، به راحتی منتقل می‌شود و بقیه نیز او را درک خواهند کرد.

در هنگامی که به شکل روان و فصیح در حال صحبت کردن هستید، احتمال بروز اشتباهات گرامری بالا می‌رود، اما به باور بسیاری از زبان‌شناسان این هم بخشی از Fluent بودن است.

تقویت فلوئنسی (fluency) در زبان انگلیسی

روش های تقویت فلوئنسی

1. هر روز تمرین کنید!

روزانه حداقل یک ساعت برای پرداختن به زبان انگلیسی وقت بگذارید. با صدای بلند جملات را بخوانید و تمرین کنید. با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به محتواهای انگلیسی و منابع مختلف یادگیری آن افزایش یافته است. ما در آکادمی روان و از طریق اپلیکیشن روان، دسترسی به منابع زبان انگلیسی و همچنین آموزش مکالمه انگلیسی را فراهم کرده‌ایم و به شما کمک می‌کنیم که هر روز زبان را مطالعه کنید.

2. در معرض زبان انگلیسی باشید!

به صحبت‌ها یا آهنگ‌های انگلیسی گوش کنید، برنامه‌ها و فیلم‌های انگلیسی ببینید،متن‌های انگلیسی بخوانید. هر فعالیتی به زبان انگلیسی به بالا بردن Fluency شما کمک خواهد کرد.

از همان ابتدای شروع زبان انگلیسی فیلم‌های زبان اصلی ببینید. اما توجه داشته باشید که این فیلم‌ها باید متناسب با سطح زبان انگلیسی شما باشند. اگر بیش از حد سخت باشد، شما را دیدن آن دلزده خواهد کرد و اگر بیش از حد آسان باشد تاثیر چندانی بر میزان فلوئنسی شما نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید محتوایی که به دنبالش هستید جذاب و متناسب با سطح شما باشد.

3. برای تقویت fluency هدف داشته باشید.

اگر هدف خود را از همان ابتدای یادگیری زبان انگلیسی بر تقویت روانی و fluency بگذارید، خیلی زودتر به نتیجه دلخواه خواهید رسید. در حالی که هدف شما تقویت گرامر و وارد شدن به جزییات گرامری باشد، نمی‌توانید بر روانی گفتار خود تمرکز کنید و همیشه توجه شما بر دقت و صحت گفتار خواهد بود. سعی کنید.

بیش از حد خود را درگیر گرامر زبان انگلیسی نکنید. اگر می‌خواهید مانند نیتیوها بدون مکث کردن به زبان انگلیسی صحبت کنید، ایرادات مختصر گرامری نباید حواس شما را پرت کنند.

4. روش TF برای تقویت روانی گفتار در انگلیسی

روش TF که مخفف To Fluency است، یکی از کارآمدترین روش‌های تقویت مکالمه، گرامر و واژگان در زبان انگلیسی است.

روش TF چهار مرحله دارد:

  • به یک جمله گوش کنید.
  • جمله را تکرار کنید و صدای خود را ضبط کنید.
  • جمله گوینده بومی و صدای خودتان را با هم مقایسه کنید.
  • سعی کنید تا حد امکان جمله‌ خود را به جمله اصلی نزدیک کنید.

این روش فوق‌العاده در بالا رفتن Fluency شما موثر است. نکته مهم این است که با این روش باید روی جمله‌ها کار کنید، نه کلمات تکی.

5. عبارات و اصطلاحات را یاد بگیرید نه لغت‌های تک را

در فرایند یادگیری زبان انگلیسی به یاد داشته باشید که همواره عبارات را یاد بگیرید و کلمات را با کالوکیشن‌ها یا همایندهای خودشان یاد بگیرید. با این روش در روانی گفتار از همکلاسان خود سبقت خواهید گرفت. هرگز کلمات را بصورت جداگانه و منفرد یاد نگیرید.

6: به انگلیسی صحبت کنید.

شاید این نکته را همه جا شنیده باشید اما به دلیل اهمیت بیش از حد این موضوع آن را دوباره مطرح کردیم.، اما سوال اینجاست که چطور و با چه کسی باید صحبت کرد؟ باید برای خود پارتنر یا شریک انگلیسی زبان پیدا کنید. با معلم خود تمرین کنید، دوستان انگلیسی زبان پیدا کنید، در کلاس‌های بحث آزاد یا فیری دیسکاشن شرکت کنید.

صحبت کردن با یک معلم یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن یک هم صحبت انگلیسی است. معلم هم می‌تواند اشکالات شما را گرفته و هم به حرفه‌ای ترین شکل درباره هر موضوعی که دوست داشته باشید با شما صحبت کند. راه دیگری که پیش پای شماست، پیدا کردن دوستان انگلیسی زبان در اینترنت است. ما در آکادمی روان در کلاس‌های فری دیسکاشن به تقویت مهارت اسپیکینگ شما خواهیم پرداخت.

fluency in English

7. برای تقویت فلوئنسی حوزه‌های مورد نیاز خود در انگلیسی را یاد بگیرید.

به سراغ موضوعاتی بروید که مناسب شما هستند. انگلیسی حوزه‌های مختلفی دارد. مانند انگلیسی در سفر، مکالمه در رستوران، مکالمه در فرودگاه، زبان انگلیسی مخصوص مهاجرت، و حتی حوزه های تخصصی مانند زبان انگلیسی روانشناسی یا زبان انگلیسی در تجارت. در هنگام تمرین روی مهارت‌ها و نوع انگلیسی خاص خودتان تمرکز کنید.

حتی اگر به دنبال گرفتن آیلتس هستید، تمرکز خود را روی تکنیک‌های آیلتس بگذارید و دیگر به سراغ سایر منابع زبان انگلیسی نروید.

fluency مهم تر است یا accuracy؟

Accuracy به معنای صحیح و دقیق بودن است. توانایی صحیح صحبت کردن یا Accurate بودن هم از دغدغه‌های مهم بسیاری از زبان آموزان است. Accuracy توانایی شما در استفاده از گرامر و دستور زبان مناسب است یعنی زمانی که بتوانید از شکل صحیح فعل‌ها، ضمایر و حروف اضافه به درستی استفاده کنید، می‌توانید ادعا کنید که در زبان انگلیسی accurate هستید.

در موقعیت‌های آکادمیک، accuracy به اندازه‌ی fluency اهمیت دارد. به عنوان مثال در آزمون آیلتس به استفاده درست شما از گرامر و دستور زبان انگلیسی اهمیت داده می‌شود اما در مکالمه روزمره accuracy به اندازه fluency اهمیت ندارد و آن‌چه شما را حرفه‌ای نشان می‌دهد روانی و تسلط شما بر صحبت کردن است.

ویدئو روش های تقویت fluency در انگلیسی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا