آمورش

25 شغل پردرآمد رشته زبان انگلیسی |بازار کار رشته زبان انگلیسی

اگر شما هم جزو دانش‌آموزانی هستید که قصد دارید در کنار کنکور رشته‌های دیگر، کنکور زبان را نیز امتحان کنید و یا علاقه شدیدتان به زبان انگلیسی منجر به ثبت‌نام صرفا در همین رشته شده است، احتمالا با نظرات گاها منفی اطرافیان در مورد بازار کار این رشته مواجه شده باشید.

شاید زیاد شنیدید که می‌گویند در نهایت ادامه این رشته، یا باید مترجم زبان انگلیسی یا مدرس زبان انگلیسی شوید؛ اما اگر هیچکدام از این دو کار در حیطه علاقه شما نباشد چاره چیست؟ آیا هر کسی که رشته زبان را ادامه دهد در نهایت تدریس انجام می‌دهد و یا مترجم می‌شود؟ پاسخ این سوال به طور قطعی منفی است.

برای اثبات آن در ادامه این مقاله، آکادمی روان، بازار کار رشته زبان انگلیسی در ایران و ۲۰ شغل پردرآمد از این رشته را به شما معرفی می‌کند، تا با دید بازتری، در مورد رشته مورد علاقه‌تان بتوانید تصمیم‌گیری کنید؛ پس از شما عزیزان دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مشاغل پر درآمد زبان انگلیسی آینده شغلی رشته زبان انگلیسی در ایران ۱- فعالیت در وزارت امور خارجه ۲- دستیار تولید در سینما و تلویزیون ۳- ویرایشگر و یا ناشر ۴- نویسنده ۵- خبرنگار ۶- فعالیت در شرکت‌های هواپیمایی و یا آژانس‌های گردشگری ۷- خلبان و یا مهماندار هواپیما ۸- مدیر شبکه‌های اجتماعی ۹- واحد امور بین‌الملل ۱۰- مدیر محتوا و یا نویسنده محتوا ۱۱- مدیر روابط عمومی ۱۲- کتابدار ۱۳- تدریس خصوصی ۱۴- تحلیل‌گر ۱۵- وکالت یا مترجم رسمی قوه قضاییه ۱۶- تاسیس آموزشگاه زبان انگلیسی ۱۷- فعالیت در بخش صنعت ۱۸- مترجمی زبان انگلیسی ۱۹- تدریس در دانشگاه و در نهایت عضو هیئت علمی شدن ۲۰- امکان تدریس در مدارس ۲۱- کارهای غیرحضوری ۲۲- آموزش آنلاین ۲۳- کریپتو تریدینگ ۲۴- کار در انجمن‌های مردم‌نهاد (NGO) ۲۵- تولید محتوا یا بلاگری ۲۶- مترجم همزمان ۲۷- ترجمه زیرنویس گرایش‌های مختلف رشته زبان مهارت‌های لازم برای کسب درآمد از زبان انگلیسی درآمد رشته زبان انگلیسی مدرک TEFL & TESOL برای ورود به بازار کار

20 شغل پردرآمد زبان انگلیسی

فهرست مشاغل پر درآمد زبان انگلیسی

 • فعالیت در وزارت امور خارجه
 • دستیار تولید در سینما و تلویزیون
 • ویرایشگر و یا ناشر
 • نویسنده
 • خبرنگار
 • فعالیت در شرکت‌های هواپیمایی و یا آژانس‌های گردشگری
 • خلبان و یا مهماندار هواپیما
 • مدیر شبکه‌های اجتماعی
 • واحد امور بین‌الملل
 • مدیر محتوا و یا نویسنده محتوا
 • مدیر روابط عمومی
 • کتابدار
 • تدریس خصوصی
 • تحلیل‌گر
 • وکالت یا مترجم رسمی قوه قضاییه
 • تاسیس آموزشگاه زبان انگلیسی
 • فعالیت در بخش صنعت
 • مترجمی زبان انگلیسی
 • تدریس در دانشگاه و در نهایت عضو هیئت علمی شدن
 • امکان تدریس در مدارس
 • کارهای غیرحضوری
 • آموزش آنلاین
 • کریپتو تریدینگ
 • کار در انجمن‌های مردم‌نهاد (NGO)
 • مترجم همزمان

آینده شغلی رشته زبان انگلیسی در ایران

رشته زبان انگلیسی یکی از پردرآمدترین رشته‌ها در ایران است که بازار داغی نیز از لحاظ حیطه کاری دارد. چه قصد داشته باشید در ایران به فعالیت خود ادامه دهید و چه بخواهید به خارج از ایران مهاجرت کنید، داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.

اما اگر شما در این رشته فارغ‌التحصیل شدید، آیا می‌دانید چه شغل‌هایی در انتظارتان خواهد بود؟ ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا با ۲۰ شغل اصلی و پردرآمد برای فارغ‌التحصیلان رشته زبان انگلیسی آشنا شوید.

از دست ندهید: آموزش گرامر زبان انگلیسی

۱- فعالیت در وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه

وزارت امور خارجه به عنوان اصلی‌ترین مرکز برای جذب فارغ‌التحصیلان رشته زبان انگلیسی محسوب می‌شود. شما با استخدام در این مجموعه، می‌توانید به عنوان مترجم در جلسات کاری حضور داشته باشید، همراه با سایر افراد به سفرهای کاری و ماموریت بروید، نامه‌های اداری را در صورت لزوم به زبان انگلیسی و بالعکس تبدیل کنید و دیگر وظایفی که با استخدام شدن در این شغل با آن مواجه می‌شوید.

۲- دستیار تولید در سینما و تلویزیون

یک شغل خوب برای رشته زبان انگلیسی، دستیار تولید در سینما است. احتمالا در تیتراژ فیلم و سریال‌ها این نام را شنیده باشید؛ دستیاران تولید وظایف مختلفی در صحنه انجام می‌دهند، از پاسخ‌گویی به تلفن‌ها گرفته تا برنامه‌ریزی صحنه و سفارش و تحویل غذا. از آنجایی که این شغل احتیاج به مهارت‌هایی هم‌چون جزئی‌نگری و قدرت شنیداری عالی دارد، قطع به یقین فارغ‌التحصیلان رشته زبان انگلیسی به خوبی می‌توانند در این شغل بدرخشند.

از دست ندهید: بهترین فیلم‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی

همچنین به دلیل اینکه زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی محسوب می‌شود، آشنایی با زبان انگلیسی و انجام مکالمات، یکی از مزیت‌های مهمی است که یک دستیار تولید می‌تواند داشته باشد تا به راحتی برای ضبط فیلم در خارج از کشور نیز به کمک تهیه‌کنندگان و کارگردانان بشتابد.

۳- ویرایشگر و یا ناشر

ویرایشگران بر مطالب مکتوب شده که قرار است چاپ و یا در فضای مجازی مانند سایت‌ها منتشر شوند، نظارت دارند. یک ویرایشگر می‌تواند مقالات دانشجویان و پروژه‌هایی که قرار است به زبان انگلیسی نگارش شود را ویراستاری و به نویسنده برای تصحیح اشتباهات خود کمک نماید.

وظیفه ناشران نیز پذیرش و تائید محتوا، تنظیم قرارداد با نویسنده، نظارت بر ویرایش و طراحی و در نهایت بازاریابی فروش است که تسلط بر زبان انگلیسی در هر دو شغل یک مزیت مهم به شمار می‌آید.

۴- نویسنده

نویسندگان می‌توانند در زمینه‌های مختلف از نوشتن کتاب و فیلم‌نامه گرفته تا نوشتن سخنرانی‌ها، پست‌های بلاگ، مقالات و… فعالیت داشته باشند. بسیاری از شرکت‌های خصوصی و دولتی معتبر به دنبال استخدام فردی مسلط به زبان انگلیسی به عنوان نویسنده شرکت هستند تا بتوانند به کمک آن شخص، نامه‌های ادارای و متون انگلیسی مورد نیاز برای شرح در جلسات خارج از کشور را تنظیم کنند.

از دست ندهید: بهترین کتاب‌های یادگیری لغت انگلیسی

۵- خبرنگار

خبرنگار

خبرنگاران در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و… ایفای نقش می‌کنند. از آن جایی که خبرنگاران برای دسترسی به معتبرترین اخبار، به تحقیق و مطالعه زیادی نیاز دارند، آشنایی با زبان انگلیسی یک مهارت بسیار ارزشمند محسوب می‌شود تا به آن وسیله بتوانند اخبار را از سایت‌های زبان اصلی معتبر رصد نمایند.

خبرنگاران می‌توانند به صورت کلی در روزنامه‌ها، مجلات، تلویزیون، رادیو و هم‌چنین در شبکه‌های مجازی به فعالیت خود ادامه دهند.

۶- فعالیت در شرکت‌های هواپیمایی و یا آژانس‌های گردشگری

شرکت‌های بزرگ هواپیمایی همواره به دنبال افرادی با دانش زبان انگلیسی برای انجام امور مرتبط با ویزا و پروازهای خارجی هستند. علاوه بر آن، شما با استخدام در یک آژانس گردشگری می‌توانید به عنوان راهنمای تور نیز راهنمای توریست‌هایی که به ایران سفر می‌کنند و یا ایرانی‌هایی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند باشید.

از دست ندهید: اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی در سفر

۷- خلبان و یا مهماندار هواپیما

خلبان و مهماندار

یکی از مشاغلی که نیاز اصلی آن تسلط به زبان انگلیس است، شغل خلبانی و مهمانداری خواهد بود. احتمالا شما هم تاکنون متوجه شده باشید که مهمانداران و خلبانان در هواپیما دستورات لازم و خوشامدگویی را به زبان فارسی و انگلیس بیان می‌کنند تا احیانا اگر مسافر خارجی نیز در هواپیما حضور داشته باشد، متوجه صحبت‌های مهمانداران شود. بنابراین لازمه‌ی استخدامی در این شغل، علاوه بر دیگر مهارت‌ها و ویژگی‌های ظاهری، تسلط کافی به زیان انگلیسی است.

۸- مدیر شبکه‌های اجتماعی

وظیفه یک مدیر شبکه‌های اجتماعی، ایجاد استراتژی برای رسیدن به اهداف شرکت و یا محصول است. یک مدیر شبکه اجتماعی نیاز است تا با مشتریان و افراد زیادی سروکار داشته باشد و از آنجایی که در بستر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، فراگیری زبان انگلیسی یک مهارت بزرگ محسوب می‌شود.

تولید بسته‌های آموزشی، پادکست‌های آموزش زبان انگلیسی، ویدیو، وبینار و… یکی از راه‌های بسیار خوب برای کسب درآمد از راه فضای مجازی خواهدبود.

از دست ندهید: اصطلاحات رایج برای تقویت مکالمه انگلیسی

۹- واحد امور بین‌الملل

امروزه با افزایش مراودات بین‌المللی سازمان‌ها و صنایع مختلف، لزوم یک کارشناس زبان انگلیسی به عنوان رابط در امور بین‌المللی و مترجم، بیش از پیش احساس می‌شود. افرادی که در این زمینه به کسب تجربه کافی دست یابند، در آینده می‌توانند به عنوان نماینده شرکت، به ماموریت‌ها و سفرهای خارجی رفته و از حقوق و مزایای بسیار خوبی نیز بهره‌مند شوند.

۱۰- مدیر محتوا و یا نویسنده محتوا

نویسنده محتوا

محتوانویسی یکی از مشاغلی است که امروزه احتمالا زیاد به گوشتان خورده باشد و از درآمد خوبی هم برخوردار است. وظیفه یک نویسنده محتوا، ایجاد محتوای کاملا یونیک برای سایت‌ها و سایر فضاهای مجازی است و وظیفه یک مدیر محتوا، هدایت محتوا نویسان و تیم خواهدبود.

یک نویسنده محتوا مسلط به زبان انگلیسی قادر است تا برای سایت‌های بزرگ که احتیاج به محتوای انگلیسی دارند به فعالیت بپردازد و از این راه حتی در دوران دانشجویی خود نیز درآمدزایی کند.

از دست ندهید: بهترین آهنگ انگلیسی برای تقویت زبان

۱۱- مدیر روابط عمومی

وظیفه یک مدیر روابط عمومی، ایجاد ارتباط موثر بین مشتریان خود و سایر افراد است. یک مدیر روابط عمومی قادر است تا مخاطب هدف خود را شناسایی کرده و برای آن‌ها برنامه‌های بازاریابی یا تبلیغاتی ایجاد کند.

هم‌چنین یک مدیر روابط عمومی مسلط به زبان انگلیسی قادر است تا در بخش ارتباطات و رفت و آمدهایی که در اثر برگزاری جشنواره ها، نمایشگاه‌ها و سمینارها برگزار می‌شود به فعالیت بپردازد.

۱۲- کتابدار

کتابداری یکی از شغل‌های بسیار شیرین و کارآمد است که شما یا داشتن این شغل قادر هستید در یافتن و گردآوری، به روزرسانی اطلاعات و سازماندهی به افراد کمک کنید. یک کتابدار می‌تواند در کتابخانه‌های عمومی، مدارس، دانشگاه ها، سازمان‌های دولتی و یا حتی موسسات تحقیقاتی به کار خود ادامه دهد.

۱۳- تدریس خصوصی

تدریس خصوصی

یکی از مشاغل لذت‌بخش و پردرآمد در هر رشته‌ای، تدریس خصوصی است. از مزیت‌های این شغل این است که زمان‌بندی کارتان به عهده خودتان است و حتی در دوران دانشجویی نیز می‌توانید تدریس خصوصی را انجام دهید و لزوما نیازی نیست که فارغ‌التحصیل شده باشید؛ گرچه هرچقدر تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشید، درآمد شما نیز بیشتر خواهدشد.

از دست ندهید: معرفی کتاب‌های ضروری برای نمره 8 آیلتس

۱۴- تحلیل‌گر

تحلیل‌گران برای اهداف تحقیقات بازار و شناسایی روند صنعت و نیازهای مشتری فعالیت می‌کنند. آن‌ها قادر هستند در هر زمینه‌ای مانند فناوری یا آموزش تخصص داشته و در شرکت‌ها استخدام یا به عنوان مشاور با آن‌ها به همکاری ادامه دهند. آشنایی با زبان انگلیسی برای یک فرد تحلیل‌گر مزیت بسیار ارزشمندی به شمار می‌آید.

۱۵- وکالت یا مترجم رسمی قوه قضاییه

با نحوه کار وکلا همه کم و بیش آشنایی داریم. وظیفه یک وکیل دفاع از موکل خود در راستای سیستم حقوقی است و از آنجایی که وکلا نیاز به تحصیل در دانشکده حقوق را دارند، داشتن مدرک زبان انگلیسی برای آن‌ها یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

علاوه بر وکالت، با دارا بودن مدرک زبان انگلیسی، شما قادر هستید به عنوان مترجم رسمی قوه قضاییه نیز انتخاب شوید که البته شرط آن کسب رتبه در آزمون اولیه قوه قضاییه و گرفتن مدرکی تحت عنوان مترجم رسمی قوه قضاییه است.

از دست ندهید: چگونه در مکالمه انگلیسی حرفه‌ای شویم؟

۱۶- تاسیس آموزشگاه زبان انگلیسی

چه در شهری بزرگ سکونت داشته باشید و چه در شهری کوچک، امروزه آموزش زبان انگلیسی یک ضرورت محسوب می‌شود و افرادی که در این زمینه مدرک معتبری داشته باشند، از لحاظ قانونی دارای صلاحیت تاسیس یک آموزشگاه زبان معتبر را خواهند داشت.

۱۷- فعالیت در بخش صنعت

برای رشته زبان انگلیسی، فعالیت در بخش صنعت و بازرگانی و به طور گسترده‌تر در حوزه اقتصاد بسیار وسیع است و به همین خاطر حضور فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی در کارخانه‌ها، وزارت خانه‌ها و ادارات برای ارتباط با بخش‌های خصوصی و دولتی کشورهای خارجی بسیار حائز اهمیت است.

۱۸- مترجمی زبان انگلیسی

مترجم

بدون شک بهترین شغل برای فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، مترجمی است. یک مترجم زبان انگلیسی می‌تواند در مراکز آموزش خصوصی و دولتی، وزارت امور خارجه و حتی شرکت‌هایی که در زمینه بازرگانی و صنعت فعالیت دارند مشغول به کار شود.

رونق بازار ترجمه آثار خارجی به دنبال حمایت بخش خصوصی و دولتی نیز می‌تواند اشتغال مناسبی برای فارغ‌التحصیلان رشته زبان انگلیسی ایجاد کند.

از دست ندهید: بهترین کتاب‌های خودآموز انگلیسی کدامند؟

۱۹- تدریس در دانشگاه و در نهایت عضو هیئت علمی شدن

اساتید زبان انگلیسی قادر هستند دوره‌های مختلف و مرتبط به زبان انگلیسی را در دانشگاه تدریس کنند و کارهای تحقیقاتی و نوشتن مقاله را نیز انجام دهند. البته لازم به ذکر است برای رسیدن به این درجه نیاز دارید تا مدرک دکترا خود را در زبان انگلیسی کسب نمایید.

۲۰- امکان تدریس در مدارس

شاید با خود فکر کنید که آموزش و پرورش، دبیران خود را از دانشگاه فرهنگیان انتخاب می‌کند و به همین خاطر نیازی به جذب فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی احساس نمی‌شود؛ در صورتیکه اگر به سهمیه‌بندی آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش در سال‌های اخیر توجه کنید، می‌بینید که برای فارغ‌التحصیلان این رشته نیز سهمیه‌هایی در نظر گرفته شده است.

در نهایت اگر شغل شریف معلمی را بخواهید ادامه دهید و به آن علاقمند باشید، می‌توانید در مقاطع مختلف به تدریس بپردازید و به دانش‌آموزان مهارت‌های خواندن، نوشتن و دستور زبان انگلیسی را آموزش دهید.

۲۱- کارهای غیرحضوری

در جامعه امروز، به ویژه بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، بازار کسب و کارهای غیرحضوری از همیشه داغ‌تر شد. امروزه تمامی سایت‌ها، پیج‌های اینستاگرامی و تلگرامی و غیره به نیروهای دورکار نیاز دارند. با داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی شما می‌توانید مدیریت بسیاری از این پیج‌ها را به دست بگیرید.

در این زمینه هم می‌توانید با شرکت‌های خارجی همکاری کنید، هم با شرکت‌های ایرانی که در مطالب و محتواهای انگلیسی برای مخاطبین خارجی زبان دارند. به عنوان مثال خیلی از شرکت‌ها دارای کانال‌ها یا سایت‌هایی هستند که تماماً انگلیسی بوده و برای مشتریان و مخاطبان خارجی طراحی شده است.

این شرکت‌ها به یک نیروی دورکار متخصص زبان انگلیسی نیاز دارند تا بتواند محتواهای کانال یا سایت آنان را مدیریت کند.

امروزه شما می‌توانید به هر تخصصی که دارید به صورت غیرحضوری و دورکاری شغل پیدا کنید. داشتن مهارت و تخصص در زبان انگلیسی بازار کار غیرحضوری شما را گسترده‌تر کرده و شانس شما برای گرفتن شغل‌های پردرآمد را بالاتر می‌برد.

نکته: بسیاری از پیج‌های اینستاگرامی و تلگرامی به دنبال ادمین‌های مسلط به زبان انگلیسی هستند.

۲۲- آموزش آنلاین

امروزه آموزش آنلاین توانسته در سکوت خبری به یکی از پولسازترین کسب‌وکارها تبدیل شود. اگر به جامعه مجازی اطراف خود دقت کنید می‌بینید که همه جا پر از محتواهای آموزشی یا دوره‌های آموزشی پولی شده. پس چرا شما از قافله عقب بمانید؟

امروزه هر کس می‌تواند هر مهارتی را که دارد در قالب یک دوره آموزشی آنلاین به فروش بگذارد و کسب درآمد کند. داشتن تخصص در زبان انگلیسی در این زمینه از دو جنبه نفع شما خواهد بود.

اول این که می‌توانید دوره‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنید. به این صورت که مطالب آموزشی خود را بر اساس سطوح مختلف آموزشی دسته بندی کرده، سپس در قالب چنیدن ویدئو منظم فیلمبرداری و در سایت‌های رایج بارگذاری می‌کنید. فروش دوره‌های آنلاین آموزش زبان این روزها بازار خوبی دارد.

چنانچه بتوانید دوره آموزش زبان خوب و جامعی تهیه کنید، می‌توانید تا آخر عمر از فروش آن کسب درآمد داشته باشید.

داشتن مهارت در زبان انگلیسی از منظر دیگری نیز برای شما سودمند است. چرا که حتماً لازم نیست در زمینه آموزش زبان انگلیسی دوره تهیه کنید، بلکه می‌توانید دیگرمهارت‌های خود را به انگلیسی آموزش دهید.

این کار باعث می‌شود تا به جای محدود کردن مخاطبان خود به کاربران فارسی زبان، بتوانید بازار کار خود را گسترش داده و شانس موفقیت در کسب درآمد را افزایش دهید. بسیاری از کسانی که پیج‌های اینستاگرامی آموزشی دارند (مثلاً آموزش آشپزی می‌دهند) آموزش‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و فالوورهای بسیار بیشتری از پیج های تماماً فارسی دارند.

۲۳- کریپتو تریدینگ

معامله ارزهای دیجیتال یا به اصطلاح رایج “ترید کردن” امروزه به یکی از روش‌های جدید کسب درآمد تبدیل شده است. خیلی از افراد تنها از همین روش توانسته‌اند درآمدهای کلانی کسب کنند.

اما واقعیت این است که داشتن مهارت در زبان انگلیسی می‌تواند نقش بسیار مهمی در کیفیت معاملات شما داشته باشد. تریدرهایی که زبان انگلیسی آن‌ها خوب نیست معمولاً از روی غریزه و شکل نمودارها اقدام به معامله می‌کنند اما افرادی که به زبان انگلیسی مسلطند هوشمندانه‌تر وارد معاملات می‌شوند.

بسیاری از داده‌های سایت‌های ترید به زبان انگلیسی است و درک صحیح آن‌ها می‌تواند نقش مهمی در کیفیت معاملات شما داشته باشد.

از طرف دیگر سهم بزرگی از موفقیت در معاملات به آگاهی از اخبار روز و لحظه‌ای در جهان تجارت وابسته است. خبرهایی که باید بتوانید هر چه زودتر آن‌ها را مطالعه کرده و بر اساس تحلیلی که از آن‌ها دارید وارد معاملات شوید.

این اخبار خیر دیرتر از آنچه به کار شما بیاید به فارسی ترمه می‌شوند، پس دست بالا را کسانی دارند که هرچه زودتر به اخبار دسترسی پیدا می‌کنند.

۲۴- کار در انجمن‌های مردم‌نهاد (NGO)

کار در انجمن‌های مردم‌نهاد یا NGO های خارجی حاضر در ایران یکی از شغل‌های پردرآمد زبان انگلیسی به شمار می‌رود. در ایران تعدادی از بزرگترین انجمن‌های مردم‌نهاد خارجی از جمله یونیسف حضور دارند که برای کمک نهادهای مردمی بین‌المللی به اقشار ضعیف جامعه فعالیت می‌کنند.

یکی از بهترین شغل‌های رشته زبان انگلیسی کار کردن در این انجمن‌های بین‌المللی است. چرا که این انجمن‌ها بر اساس معیارهای کشور مبدأ و به دلار به کارکنان خود دستمزد می‌دهند. به همین خاطر کار در این NGO ها یکی از بهترین شغل‌های رشته زبان به شمار می‌رود.

۲۵- تولید محتوا یا بلاگری

بلاگرها یکی از افرادی هستند که می‌توانند سود زیادی از زبان انگلیسی ببرند. با داشتن مهارت در زبان انگلیسی می‌توانید تنوع محتواهای آنلاین خود را بیشتر کنید و دایره مخاطبان خود را گسترش دهید.

امروزه توجه بلاگرها علاوه بر اینستاگرام به یوتوب هم جلب شده و این پلتفرم محتواهای انگلیسی را راحت‌تر بازنشر می‌دهد.

علاوه بر این، داشتن مهارت در زبان انگلیسی در زمینه تولید پادکست‌ها و وبینارهای آموزشی نیز به شما کمک می‌کند.

۲۶- مترجم همزمان

مترجمی همزمان یکی از شغل‌های مرتبط با زبان انگلیسی است که می‌تواند درآمد بسیار خوبی داشته باشد. مترجمی همزمان یا مترجمی شفاهی اتفاقاً یکی از شغل‌های پردرآمد زبان انگلیسی به شمار می‌رود.

در این شغل کار شما این است که به صورت شفاهی مکالمات انگلیسی به فارسی و بالعکس را برای طرفین حاضر در یک نشست را برای آن‌ها ترجمه می‌کنید. در بسیاری از موارد در هنگام انجام معاملات تجاری با شرکای خارجی به یک مترجم همزمان نیاز است.

بسیاری از سمینارهای بین‌المللی هم به مترجم شفاهی همزمان نیاز دارند. دیدارهای سیاسی، جلسات خصوصی و غیره همگی بازار کار رشته زبان انگلیسی در زمینه را فراهم می‌کنند.

درآمد مترجمین همزمان به صورت ساعتی محاسبه شده و مبلغ قابل توجهی هم دارد.

نکته: بسیاری از شرکت‌های خارجی فعال در ایران به یک مترجم همزمان دائمی نیاز دارند و مبلغ بسیار خوبی را به عنوان دستمزد پیشنهاد می‌کنند.

۲۷- ترجمه زیرنویس

دسترسی به فیلم‌ها و سریال‌های خارجی بسیار آسان شده است. به همین خاطر تعداد مخاطبان و تماشاچیان این فیلم‌ها و سریال‌های نیز در ایران افزایش زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل ترجمه زیرنویس فیلم و سریال، امروزه به یکی از راه‌های کسب درآمد رشته زبان انگلیسی تبدیل شده است.

شما می‌توانید در ازای ترجمه زیرنویس فیلم‌ها و سریال‌ها از مخاطبین یا سایت‌ها پول دریافت کنید.

گرایش‌های مختلف رشته زبان

رشته زبان انگلیسی نیز مانند بسیاری دیگر از رشته‌ها دارای گرایش‌های مختلفی است که هر بازار کار رشته زبان در دو گرایش آن بسیار گسترده است و افراد می‌توانند با توجه به علاقه‌ای که دارند، در هر شاخه فعالیت کنند.

در پاسخ به این سؤال که با مدرک زبان انگلیسی چه کار می‌توان انجام داد، باید بازار کار رشته زبان انگلیسی را به چند گرایش کلی تقسیم‌بندی کنیم. بازار کار رشته زبان انگلیسی در هر یک از این گرایش‌های کاری بسیار متنوع و گسترده بوده و فرضت‌های شغلی گوناگونی ذیل هر کدام برای شما وجود دارد.

شما می‌توانید بسته به علاقه و شرایط شخصی خود یکی از گرایش‌های کاری در شغل‌های رشته زبان را انتخاب کنید.

بازار کار رشته زبان انگلیسی به صورت کلی به سه گرایش زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی بزرگ‌ترین و رایج‌ترین گرایش در بازار کار رشته زبان انگلیسی به شمار می‌رود. گزینه‌ای شغلی بسیار زیادی در گرایش آموزش زبان انگلیسی وجود دارند. شما می‌توانید زبان انگلیسی را در سطوح مختلف به افرادی با گروه‌های سنی مختلف آموزش دهید.

آموزش زبان انگلیسی می‌تواند به صورت خصوصی و فردی باشد، یا در مؤسسات آموزشی خصوصی، دولتی، مدارس یا حتی دانشگاه‌های صورت بگیرد.

شغل‌های مرتبط با زبان انگلیسی در زمینه آموزش بسیار گسترده و متنوع هستند.

 • مترجمی زبان

گرایش ترجمه، ممکن است اولین چیزی باشد که از شغل‌های رشته زبان انگلیسی به ذهن مردم می‌آید. اما واقعیت این است که ترجمه دومین گرایش بزرگ از بازار کار زبان انگلیسی به شمار می‌رود. شغل‌های رشته زبان در زمینه ترجمه بسیار متنوع و گسترده هستند.

بازار کار ترجمه زبان انگلیسی نیز به واسطه نیاز روز افزون سازمان‌ها، نهادها و افراد و نیروی متخصص مترجم زبان انگلیسی، روز به روز در حال گسترش است.

گرچه فرصت‌های کسب درآمد رشته زبان انگلیسی از طریق ترجمه زیادند، اما باید بدانید که تعداد رقبا و کارجویان در این زمینه هم کم نیست. در این رقابت سنگین، هر چقدر سرعت و کیفیت ترجمه شما بهتر از سایرین باشد، شانس کسب درآمدتان بیشتر خواهد بود.

ترجمه می‌تواند یکی از شغل‌های پردرآمد زبان انگلیسی باشد. هرچند برای تبدیل شدن به یک مترجم خوب تنها به مهارت‌های زبان انگلیسی نیاز نخواهید داشت. بلکه داشتن اطلاعات و مهارت کافی در زمینه تخصصی و توانایی درک سریع مطالب و ارائه ترجمه روان نیز از شروط اصلی بهبود کیفیت ترجمه انگلیسی هستند.

 • ادبیات انگلیسی

گرچه بازار کار زبان انگلیسی در رشته‌های ادبی بسیار محدودتر از گرایش‌های قبلی است اما جذابیت‌های شغل‌های این حوزه بسیار بیشتر است.

با داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی می‌توانید به تحلیل متون ادبی انگلیسی بپردازید و با تسلط به متن‌های اصلی، مقالات و کتاب‌های دقیقی بنویسید. بسیاری از افراد هستند که کتاب‌های و داستان‌های زیادی را به زبان انگلیسی چاپ کرده و با فروش آن‌ها سود زیادی کسب می‌کنند.

از طرف دیگر تسلط زیاد به متون ادبی انگلیسی می‌تواند نقش مهمی در گسترش بازار کار شما به عنوان یک مترجم خوب داشته باشد و تعداد مخاطبان کتاب‌های ترجمه شده از طرف شما را افزایش دهد.

علاوه بر این، جایگاه اجتماعی افرادی که در زمینه هنر و ادبیات فعالیت می‌کنند نیز به نسبت سایر گروه‌های زبان انگلیسی، بسیار بالاست.

مهارت‌های لازم برای کسب درآمد از زبان انگلیسی

آیا آموزه‌هایی که در دانشگاه یا در مؤسسات آموزشی یاد می‌گیرید شما را به صورت کامل برای حضور در بازار کار اماده می‌کنند؟ قطعاً نه.

مهارت‌ها و آموزه‌هایی که در مؤسسات آموزشی مختلف زبان انگلیسی یاد می‌گیرید نیز برای حضور در بازار کار رشته زبان انگلیسی کافی نیست. واقعیت این است که چه در زمینه ترجمه فعالیت کنید، چه آموزش و چه حتی ادبیات، مهارت‌ها و تکنیک‌هایی که در مؤسسات زبان آموخته‌اید برای شما کافی نخواهد بود.

چون همیشه چیزهای جدیدی برای یادگرفتن وجود دارد. لغات تخصصی، اصطلاحات رایج و فرهنگ کاری در شغلی که وارد آن شده‌اید ممکن است با استانداردهایی که آموخته‌اید متفاوت باشد.

مهارت‌های لازم برای کسی که زبان انگلیسی را به صورت همزمان ترجمه می‌کند با مهارت‌های کسی که متون ادبی یا زیرنویس‌های فیلم‌ها را ترجمه می‌کند متفاوت است. آموزش دادن زبان جدای از مهارت در خود زبان، به مهارت‌ها و تکنیک‌های آموزشی هم نیاز دارد.

به همین دلیل برای این که بتوانید در شغل‌های مرتبط با زبان انگلیسی فعالیت کنید باید مهارت‌های جدیدی را بیاموزید. رکت در کالس‌های جانبی، آشنا شدن با لغات و اصطلاحات رایج در حوزه تخصصی که در آن فعالیت می‌کنید، آشنایی با لحن صبحت‌ها و منظور افراد و غیره، همگی جزو مهارت‌هایی هستند که به ان‌ها نیاز خواهید داشت.

علاوه بر مهارت‌های تخصصی، داشتن مدارک معتبر زبان مانند آیلتس یا تافل نیز می‌تواند به شردت به اعتبار شما بیفزاید و شانس جذب شدن در بازار کار رشته زبان انگلیسی را افزایش دهد.

درآمد رشته زبان انگلیسی

برخلاف تصور عموم، درآمد رشته زبان انگلیسی می‌تواند بسیار خوب باشد. البته این به معنای آن نیست که تمام شغل‌های مرتبط با زبان انگلیسی پردرآمد هستند. اتفاقاً بسیاری از کارها (مانند پروژه‌های ترجمه یا تولید محتوا برای سایت‌های کوچک) هستند که درآمد ناچیزی دارند و بیشتر مناسب دانشجویان هستند.

اما در این میان مشاغلی مانند مترجم همزمان، آموزش خصوصی زبان، آموزش آنلاین زبان، بلاگری، تدریس در دانشگاه‌ها، کار در واحدهای بین‌الملل و کار در NGO ها جزو شغل‌های پردرآمد زبان انگلیسی به شمار می‌روند.

درآمد رشته زبان انگلیسی بسته به حوزه فعالیت، کیفیت کار، تجربه و سابقه کاری متفاوت خواهد بود. مهم آن است که امکان کسب درآمد از رشته زبان انگلیسی برای همه گروه‌ها وجود دارد.

مدرک TEFL & TESOL برای ورود به بازار کار

مدرک‌های TESOL و TEFL از جمله مهم‌ترین و معتبر مدارک‌های زبان انگلیسی هستند که می‌توانید برای فعالیت در زمینه تدریس زبان انگلیسی آن‌ها را دریافت کنید. داشتن این مدارک به خوبی کیفیت شما را به موسسات آموزش زبان در داخل و خارج از کشور نشان می‌دهد.

کسب این مدرک‌ها تنها نیازمند شرکت در دوره‌های آموزشی است که اغلب کوتاه‌مدت بوده و زمان محدودی دارند.

داشتن مدرک‌های TEFL و TESOL نشان دهنده توانایی شما در زمینه تدریس و برقراری ارتباط با شاگردان است. با در دست داشتن این مدرک می‌توانید به راحتی در بهترین موسسات آموزش زبان انگلیسی در ایران مشغول به کار شده و با پایه‌حقوق بالا فعالیت خود را آغاز کنید.

علاوه بر این، بسیاری از افرادی که به خارج از ایران مهاجرت می‌کنند نیز می‌توانند در خارج از کشور با داشتن این مدرک‌های آموزش زبان، از شانس زیادی برای استخدام در موسسه‌های اموزش زبان انگلیسی بهره‌مند شوند.

شرکت در دوره‌های TESOL و TEFL مهارت‌هایی همچون روش تدریس زبان در سطوح مختلف، برقراری ارتباط مناسب با زبان‌آموزان در گروه‌های سنی مختلف، متدهای آموزشی مختلف، روش‌های آماده‌سازی زبان آموزان برای شرکت در آزمون آلیتس و غیره را به شما آموزش می‌دهد.

شما می‌توانید با این مدارک به صورت آنلاین هم به آموزش زبان انگلیسی مشغول شوید.

برای اطلاعات بیشتر، ویدئوی زیر را مشاهده کنید.نتیجه گیری

اکنون که با آینده شغلی رشته زبان انگلیسی آشنا شدید به طور خلاصه می‌توان گفت که یک فارغ التحصیل زبان انگلیسی می‌تواند در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی، وزارت امور خارجه، زمینه‌های فرهنگی، ترجمه آثار خارجی، مترجمی، فعالیت در فضای مجازی و… به فعالیت بپردازد.

از دست ندهید: بهترین کشورها برای مهاجرت کجاست؟

این موضوع نیز لازم به ذکر است که شما با فراگیری زبان انگلیسی و کسب مدرک آن، می‌توانید به راحتی به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید و در بازار کار آن جا پذیرش شوید. بازار کار رشته زبان انگلیسی در کشورهای اروپایی رونق بسیار خوبی دارد و فارغ التحصیلان این رشته که مهارت‌های زیادی نیز داشته باشند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای دائم کسب می‌کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا