آمورش

20 راه علاقمندشدن به “زبان انگلیسی” | انگیزه برای یادگیری + راهکارهای کاربردی

در هنگام یادگیری زبان انگلیسی، سخت‌ترین قسمت آن دایره‌ی واژگان، گرامر یا حتی مکالمه نیست؛ بلکه تداوم انگیزه برای ادامه کار، یکی از سخت‌ترین مشکلاتی است که زبان‌آموزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

حتما برای خود شما هم پیش آمده که بسیار مشتاق رسیدن به هدفی باشید اما به ناگاه در میانه راه احساس ناامیدی کنید. در این مواقع چاره چیست؟ و چگونه می‌توان برای ادامه مسیر، انگیزه کافی را حفظ نمود؟ موضوع علاقه‌‌مند شدن به زبان انگلیسی و حفظ آن علاقه تا پایان رسیدن به هدف نیز خارج از این قاعده نمی‌باشد و زبان‌آموزان زیادی این سوال را می‌پرسند که چگونه می‌توان عاشق و علاقمند یادگیری زبان انگلیسی شد.

در این مقاله ما قصد داریم با ارائه ۲۰ راهکار کاملا علمی، به شما کمک کنیم تا با علاقه هر چه بیشتر، به یادگیری این زبان بین‌المللی بپردازید؛ پس از شما همراهان همیشگی دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چگونه عاشق یادگیری زبان انگلیسی شویم؟ ۱- به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید ۲- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید ۳- از اشتباهات خود درس بگیرید ۴- هدف خود را از یادگیری زبان به طور کاملا مشخص و واضح یادداشت کنید ۵- پیشرفت خود را اندازه بگیرید ۶- از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید ۷- از تفریح و استراحت غافل نشوید ۸- یادگیری را برای خود لذتبخش کنید ۹- به صورت گروهی درس بخوانید ۱۰- برای موفقیت‌های خود، پاداش در نظر بگیرید ۱۱- در برنامه خود تنوع ایجاد کنید ۱۲- زندگی خود را غرق در انگلیسی کنید ۱۳- تا جایی که می‌توانید مکالمه کنید ۱۴- آهسته و پیوسته پیش بروید ۱۵- رویاهای خود را در ذهن بیاورید ۱۶- اول کاری را انجام دهید که دوست دارید ۱۷- یادگیری خود را محدود به مکانی خاص نکنید ۱۸- صبور باشید ۱۹- از زمان‌های غیرقابل استفاده خود استفاده کنید ۲۰- از کلاس‌ها و بسته‌های آموزشی معتبر استفاده کنید

چگونه عاشق یادگیری زبان انگلیسی شویم؟

امروزه یادگیری زبان انگلیسی به یک نیاز اساسی تبدیل شده است و افراد به دلایل گوناگونی همچون مهاجرت، سفرهای متعدد به خارج از کشور، ارتقا و پیشرفت شغلی و غیره به آموزش زبان انگلیسی روی می‌آورند. اما چه روش‌هایی برای ایجاد انگیزه وجود دارد تا بدون وقفه و با پشتکار زیاد بتوانیم مسیر یادگیری را طی کنیم؟

از دست ندهید: آموزش مکالمه زبان انگلیسی ویژه مهاجرت در سریع‌ترین زمان

۱- به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید

اکثر زبان‌آموزان ترس‌هایی مشابه از یادگیری زبان انگلیسی دارند. آن‌ها از مکالمه گریزان هستند، از یادگیری گرامر فراری هستند و در پروسه یادگیری احساس ضعف دارند. خوب است بدانید که شما تنها نیستید و تمام زبان‌آموزان در شروع این دغدغه‌ها یا دغدغه‌هایی مشابه را دارند.

در قدم اول سعی کنید که به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید و به جای تمرکز بر نقاط منفی و ضعف‌هایتان، به آنچه قادر هستید انجام دهید تمرکز کنید.

۲- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه نکردن خود با دیگران

مقایسه کردن جز کاهش اعتماد به نفس و دید منفی نسبت به خود، هیچ سود دیگری برایتان ندارد. هیچ‌گاه خود را دست کم نگیرید و خود را با فرد انگلیسی زبانی که از کودکی خود را غرق در انگلیسی کرده است و یا دیگر زبان‌آموزان که با تمرین و تکرار بیشتر به هر نحوی از شما موفق‌تر شده‌اند نکنید.

یادتان باشد که یادگیری زبان دوم یک مهارت است و برای فراگیری آن نیاز است تا جایی که در توان دارید تمرین و تمرین کنید.

۳- از اشتباهات خود درس بگیرید

گاهی اشتباهات، زبان‌آموزان را از ادامه مسیر منحرف کرده و انگیزه یادگیری را در آنان کاهش می‌دهد. یادتان باشد هدف نهایی از یادگیری انگلیسی، برقراری ارتباط با افراد سراسر دنیا می‌باشد؛ حال اگر در این پروسه یک کلمه را اشتباه تلفظ کنید و یا جمله‌ای را اشتباه بیان کرده باشید، هیچ جای نگرانی نیست، مهم این است که منظور خود را به درستی به مخاطب برسانید.

به عنوان مثال خود را در مقابل فرد خارجی‌ای که سعی دارد با زبان فارسی با شما صحبت کند تصور کنید، آیا از تلفظ اشتباه فرد مقابل ناراحت می‌شوید و او را مسخره می‌کنید یا به جای آن با خوش‌رویی به او لبخند زده به ادامه صحبت ادامه می‌دهید؟ پس به جای پاک کردن صورت مسئله و اینکه بخواهید به طور کلی مکالمه را از برنامه روزانه خود حذف کنید، سعی کنید از اشتباهات خود درس گرفته و دیگر آن‌ها را تکرار نکنید.

از دست ندهید: 30 اصطلاح رایج برای تقویت مکالمه انگلیسی

۴- هدف خود را از یادگیری زبان به طور کاملا مشخص و واضح یادداشت کنید

یادداشت‌کردن هدف‌ها

تعیین هدف نیمی از مسیر موفقیت است و آوردن آن اهداف روی کاغذ نیمی دیگر. هدف از یادگیری زبان هر چه که هست آن را به طور کاملا واضح و شفاف روی کاغذ آورید و برای رسیدن به آن زمان تعیین کنید. فراموش نکنید هر چقدر هدف محکم‌تر و قابل اندازه‌گیری‌تر باشد، میزان موفقیت در آن بیشتر است.

۵- پیشرفت خود را اندازه بگیرید

همانطور که ذکر کردیم، با تعیین اهداف قابل اندازه‌گیری، به راحتی نیمی از مسیر موفقیت را تعیین نموده اید. خوب است اهداف خود را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرده تا با پشت سر گذاشتن هر هدف، خود را یک قدم به هدف نهایی نزدیک‌تر ببینید و ادامه مسیر را با انگیزه بیشتری ادامه دهید.

۶- از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید

احتمالا در پروسه یادگیری، روزهایی را داشته باشید که حوصله انجام کاری را ندارید و بخواهید به هر بهانه‌ای که هست، یادگیری خود را به تعویق بیندازید. در این مواقع از قانون ۵ ثانیه بهره بگیرید.

این قانون به شما می‌گوید که چنانچه به هر دلیلی انجام کاری مهم را پشت گوش می‌اندازید، فقط ۵ ثانیه صرف انجام اون کار کنید. بله فقط و فقط ۵ ثانیه. شاید با خود بگویید با این ۵ ثانیه چه معجزه‌ای قرار است که رقم بخورد ولی طبق تحقیقات، معمولا افراد بعد از این مدت علاقه خود را به انجام آن کار بدست آورده و به راحتی آن را انجام می‌دهند.

از دست ندهید: قانون 80/20 یا “اصل پارتو” چیست؟

۷- از تفریح و استراحت غافل نشوید

اگر قصد دارید در مدت زمان کوتاهی مثلا ۶ ماه، زبان انگلیسی را آموزش ببینید، شاید تصور کنید که دیگر باید قید تمام تفریحات و برنامه‌های مفرح خود را بزنید و خود را ۲۴ ساعته درگیر خواندن زبان کنید؛ در صورتیکه با انجام این کار نه تنها به موفقیت بیشتری دست نمی‌یابید، بلکه به ناگاه دلزده شده و به کل از هدف خود دست می‌کشید.

بنابراین حتما در برنامه خود زمان‌هایی را به اوقات فراغت و تفریح با دوستانتان اختصاص دهید تا با انرژی هر چه بیشتر، مجدد به یادگیری بپردازید.

۸- یادگیری را برای خود لذتبخش کنید

یادگیری لذت بخش

شاید در دوران مدرسه یادتان باشد که با هایلایت کردن کتاب‌های درسی و رنگی رنگی کردن آن‌ها، سعی داشتیم که خواندن کتاب را برای خود شیرین‌تر و لذت‌بخش‌تر کنیم. اکنون نیز تمام توان خود را به کار بگیرید تا این مسیر را برای خود لذت‌‌بخش کنید.

از پوسترهای جذاب حاوی جملات انگیزشی برای زبان خواندن بر دیوار اتاق خود نصب کنید؛ در برنامه خود تنوع ایجاد کنید؛ از جعبه لایتنر استفاده کنید و هر کاری که می‌دانید منجر به علاقه بیشر شما به یادگیری می‌شود را حتما امتحان کنید.

۹- به صورت گروهی درس بخوانید

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از بهترین راه‌ها برای علاقه‌مندشدن به زبان انگلیسی، مطالعه گروهی است. جالب است بدانید که انتظار و توقع اعضای گروه از یکدیگر همانند نیروی محرکی زبان‌آموز را وادار به فعالیت می‌کند.

شما می‌توانید به راحتی در گروه‌های آموزشی زبان انگلیسی حتی در شبکه‌های اجتماعی عضو شوید و بتوانید یک گروه از دوستان هم هدف و هم مسیر با خود را پیدا کنید.

۱۰- برای موفقیت‌های خود، پاداش در نظر بگیرید

برای رسیدن حتی به اهداف کوتاه مدت خود نیز برای خود پاداش در نظر بگیرید. این پاداش می‌تواند بسیار کوچک همانند رفتن به یک مکان مورد علاقه، خرید کتاب برای خود، تماشای یک فیلم لذت‌بخش، خوردن خوراکی مورد علاقه و غیره باشد. با همین کار به ظاهر کوچک، بسیار می‌توانید خود را به یادگیری انگلیسی علاقمند کنید.

از دست ندهید: بهترین آهنگ انگلیسی برای تقویت زبان

۱۱- در برنامه خود تنوع ایجاد کنید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که بسیار سریع از انجام کارهای تکراری خسته می‌شوند، بهتر است در زمان برنامه‌ریزی حتما برنامه متنوعی برای خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر یک روز را کامل به مطالعه لغات پرداختید، روز دیگر گرامر زبان انگلیسی یاد بگیرید و یا با دیدن یک انیمیشن زبان اصلی بدون زیرنویس، سعی کنید مهارت مکالمه‌ای خود را تقویت کنید. با ایجاد تنوع در برنامه تا حد زیادی از خستگی و دلزدگی خود جلوگیری می‌کنید.

۱۲- زندگی خود را غرق در انگلیسی کنید

غرق در یادگیری انگلیسی

آیا شما برای یادگیری زبان فارسی مشکلی داشتید؟ پاسخ قطعا خیر است چرا که از کودکی تمام اطرافیان ما به این زبان سخن گفته و تمام چیزهایی که در اطراف خود مشاهده کرده‌ایم نیز به همین زبان بوده است.

پس چرا این کار را برای یادگیری زبان انگلیسی انجام نمی‌دهید؟ تا جایی که می‌توانید در گوشی خود موسیقی‌ها و پادکست‌های انگلیسی دانلود کنید، کتاب انگلیسی بخوانید، در شبکه‌های اجتماعی دنبال کننده افراد انگلیسی زبان باشید، فیلم‌های زبان اصلی ببینید و تمام کارهایی که زندگی شما را غرق در انگلیسی می‌کند برای پیشرفت خود انجام دهید.

۱۳- تا جایی که می‌توانید مکالمه کنید

اگر در ابتدای راه هستید و به عنوان مثال به تازگی اسامی میوه‌ها را یاد گرفته‌اید، سعی کنید هر میوه‌ای را که می‌بینید اسم آن را با صدای بلند یا در دل خود به انگلیسی بیان کنید. پس از مدتی که انگلیسی‌تان تا حد زیادی تقویت شد، جلوی آیینه بایستید و یک متن دلخواه را سخنرانی کنید یا حتی صدای خود را در حالی که سعی دارید یک کتاب را به انگلیسی بخوانید ضبط کنید.

شاید در ابتدای راه چندان از مکالمه خود راضی نباشید، ولی کم کم اشتباهات خود را جبران می‌کنید و یاد می‌گیرید چطوری منظور خود را بیان نمایید.

از دست ندهید: چگونه در مکالمه انگلیسی حرفه ای شویم؟

۱۴- آهسته و پیوسته پیش بروید

هیچ برنامه‌ای قدرتمندتر از این نخواهدبود که شما به طور پیوسته زبان را تمرین کنید. بنابراین یک مدت زمان کوتاهی را برای خود تعیین کنید و روزانه به انجام آن پایبند باشید. یادتان باشد که در آموزش انگلیسی، این که هر روز حتی نیم ساعت وقت بگذارید ولی مستمر آن را انجام دهید بسیار بهتر است به نسبت اینکه دو یا سه روز را مداوم زبان تمرین کنید و بعد تا یک ماه سمت انگلیسی نروید.

۱۵- رویاهای خود را در ذهن بیاورید

هر کجا که احساس کردید دیگر توانی برای ادامه مسیر ندارید، همان جا توقف نموده و سعی کنید اهداف و رویاهای خود را به خاطر بیاورید. مطمئن باشید هیچکس به اندازه خود شما نمی‌تواند در این مسیر یاریتان کند. بنابراین بهتر است یک لیست از اهداف و رویاهای خود تهیه کرده و آن را در جایی قابل دید نصب کنید تا با هر بار نگاه کردن به آن، انگیزه از دست رفته‌تان را بازگردانید.

۱۶- اول کاری را انجام دهید که دوست دارید

یادگیری زبان انگلیسی

قطعا مباحثی در زبان انگلیسی وجود دارد که یادگیری آن‌ها برایتان مورد علاقه‌تر است. ببینید کدام یک از مهارت‌ها را بیش از همه دوست دارید و سپس در ابتدای جلسات یادگیری، ابتدا آموزش را با قسمت‌هایی شروع کنید که به آن علاقه‌مند هستید و پس از آن، یادگیری قسمت‌های سخت‌تر را آغاز کنید.

۱۷- یادگیری خود را محدود به مکانی خاص نکنید

اگر از درس خواندن در محیط‌های بسته مانند اتاق یا کتابخانه خسته شده‌اید، به فضای باز بروید و سعی کنید آموزشتان را در محیط جدیدی ادامه دهید. با پیاده‌روی می‌توانید انرژی‌های منفی را از خود دور کرده و سرشار از انرژی مثبت شوید و انگیزه‌تان برای یادگیری را افزایش دهید.

از دست ندهید: اهمال کاری در یادگیری زبان انگلیسی | تعلل چیست؟

۱۸- صبور باشید

پروسه یادگیری زمان بر و گاها خسته‌کننده است. سعی کنید در این مسیر عجله نداشته باشید و با صبر و حوصله زیاد کار را پیش ببرید. یادتان باشد با شتاب زیاد در امر یادگیری، فقط خودتان را خسته و دلزده می‌کنید و به هیچ نتیجه مثبت دیگری دست نمی‌یابید.

۱۹- از زمان‌های غیرقابل استفاده خود استفاده کنید

زمان‌های غیرقابل استفاده یا پرت شامل زمان‌هایی می‌شود که شما در اتاق انتظار هستید و یا در ایستگاه اتوبوس و صف‌های طولانی منتظر می‌باشید؛ در این زمان‌ها می‌توانید یک دفترچه لغات همراه خود داشته باشید که شروع به یادگیری لغات کنید و زمان‌های پرت خود را به زمان‌های طلایی تبدیل کنید.

همچنین می‌توانید یک اپلیکیشن‌ آموزشی معتبر در زمینه زبان انگلیسی را بر روی گوشی خود نصب نموده و در این زمان‌ها از آن استفاده کنید. برای دانلود اپلیکیشن آکادمی کریمی می‌توانید بر روی لینک موجود کلیک کنید.

۲۰- از کلاس‌ها و بسته‌های آموزشی معتبر استفاده کنید

شرکت در کلاس‌ها و استفاده از بسته‌های آموزشی معتبر باعث می‌شود که انگیزه شما برای یادگیری افزایش یابد و اصولی‌تر زبان انگلیسی را آموزش ببینید. اگر به هر دلیلی قصد دارید در خانه زبان را یاد بگیرید، با تهیه بسته‌های آموزشی آکادمی زبان کریمی، شما می‌توانید در هر کجا و در هر مکان به شیوه کاملا تخصصی و با کمک اساتید مجرب، زبان انگلیسی را فراگرفته و در این مسیر گاها پر پیچ و خم، هر گاه احساس کردید در میانه راه احتیاج به مشاور و یا صحبت با متخصصان این حوزه دارید، با همکاران ما در این مجموعه تماس بگیرید تا در نهایت صبوری، پاسخگوی نیاز شما زبان‌آموزان عزیز باشند. تماس با ما

برای یادگیری بیشتر ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا