آمورش

۱۳ ویژگی «زبان آموزان موفق» که باید بدانید! | successful students

زبان­ آموز موفق بودن کاملا به شما بستگی دارد. ممکن است فکر کنید که بعضی‌­ها استعداد زبانی دارند و بعضی­‌ها خدادادی زبان یاد می­گیرند در حالی که میلیون‌­ها انسان درحال یادگیری زبان جدیدی هستند. عامل اصلی موفقیت شما بستگی به تلاش و سختی که می‌کشید دارد و این که چگونه خود را آماده کنید که با چالش‌های زبان­ آموزی مواجه شوید.

ویژگی‌های زبان‌آموزان موفق ۱. هدف خود را تعیین کنید. ۲. هر چهار مهارت زبانی را تقویت کنید. ۳. سبک یادگیری خود را پیدا کنید. ۴. انگیزه و علاقه داشته باشید. ۵. از اشتباه کردن نترسید. ۶. اگر می‌خواهید زبان‌آموز موفقی باشید، زیاده روی نکنید. ۷. از سوال کردن نترسید. ۸. برای موفق شدن در یادگیری زبان، مرور را فراموش نکنید. ۹. زبان را به زندگیتان بیاورید و خود را در زبان غرق کنید! ۱۰. به انگلیسی فکر کنید. ۱۱. از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید. ۱۲. پیشرفت خود را یادداشت کنید. ۱۳. اگر می‌خواهید زبان‌آموز موفقی باشید، صبور باشید. ویدئو ویژگی‌های زبان آموزان موفق

ویژگی‌های زبان‌آموزان موفق

راز زبان اموزان موفق چیست؟

زبان آموزان موفق ویژگی‌های مشترکی دارند. آن‌ها مسیر یادگیری زبان‌انگلیسی را با لذت طی می‌کنند و خیلی زود به نتیجه می‌رسند. در این مقاله با ما همراه باشید تا ویژگی‌های یک زبان ­آموز موفق را بررسی کنیم و بدانید که چگونه می­توانید این راه طولانی را هموار­تر کنید.

۱. هدف خود را تعیین کنید.

قبل از اینکه شروع به یادگیری زبان جدیدی کنید باید هدف خود را مشخص کنید. چرا می‌خواهید این زبان را یاد بگیرید؟ روزانه چند لغت می‌خواهید یاد بگیرید؟ سطح مورد نظرتان چیست؟ چند ماه نیاز است تا به سطح مورد نظرتان برسید؟ شما باید این سوالات را از خود بپرسید و با توجه به نیاز­تان شروع به برنامه‌ریزی کنید. تعیین هدف، اولین گام برای رسیدن به موفقیت است. اهداف خود را یادداشت کنید و برای رسیدن به هدفتان قدم بردارید. اگر هدف شما انگلیسی برای اهداف روزمره است، یا می‌خواهید انگلیسی تجاری را برای موفقیت در کار خود یاد بگیرید؛ هر یک مسیر متفاوتی دارند که باید به درستی طی شوند.

از دست ندهید: 10 روش 100% تضمینی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

۲. هر چهار مهارت زبانی را تقویت کنید.

مهارت­‌های چهارگانه Listening, Speaking, writing, Reading زبان از پایه‌­های یادگیری هر زبانی هستند. این ۴ مهارت به شما کمک می‌کنند زبان را به صورت اصولی یاد بگیرید و تقویت هر ۴ مهارت باعث می­شود شما به سطح قابل‌قبولی از زبان برسید. همه‌ی ما در یکی از این چهار مهارت مشکل داریم و باعث عقب افتادن ما از یادگیری زبان می­شود. یکی از راز­های اصلی زبان ­آموز موفق، تسلط بر هر ۴ مهارت است. سعی کنید برای همه­‌ی مهارت­‌ها به اندازه وقت بگذارید و آن­ها را تقویت کنید.

برای تقویت هر 4 مهارت زبانی خود روشی را را انتخاب کنید که همزمان و به طور موازی ترکیبی مهارت‌های زبانی شما را تقویت کند. مانند آن‌چه در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی روان ارائه می‌شود.

۳. سبک یادگیری خود را پیدا کنید.

هر­کس برای یادگیری زبان سبک مخصوص به خود را دارد و همه با یک متد آموزشی به نتیجه نمی‌رسند. برخی از افراد با جعبه­‌ی لایتنر لغت را یاد می‌گیرند و بعضی افراد دیگر با فیلم و موسیقی کلمات در ذهن‌شان تثبیت می‌شود. تعدادی دیگر از زبان آموزان، زبان را به صورت خودخوان می‌خوانند و با این روش بازدهی بیشتری دارند و تعدادی دیگر بدون معلم و توضیح، مطلبی را یاد نمی‌گیرند. روش منحصر به خود را پیدا کنید تا به بهترین نتیجه برسید.

۴. انگیزه و علاقه داشته باشید.

انگیزه و علاقه شرط اول موفقیت است. انگیزه شما را هدفمند می‌کند، پس در طول مسیر باید سعی کنید برای خود علاقه و انگیزه ایجاد کنید. بسیاری از آدم­‌ها به دلیل آموزش غلط از یادگیری زبان بیزارند، اما شما باید این را با خود تکرار کنید که تنها نحوه­‌ی آموزش آن اشتباه بوده و به این دلیل از زبان انگلیسی فاصله نگیرید. زیرا یادگیری زبان انگلیسی ضروری­‌ترین مهارتی است که هرکسی باید آن را فرا‌گیرد. پس با ایجاد انگیزه شما به یادگیری زبان علاقه‌مند می‌شوید و بیش از پیش به زبان آموز موفق بودن نزدیک می‌شوید. و فراموش نکنید که زمانی کاری را بهتر انجام می‌دهیم که انجام دادن آن با علاقه و لذت باشد.

برای ایجاد علاقه به زبان انگلیسی می‌توانید فیلم‌های انگلیسی مورد علاقه خود را دنبال کنید و یا کتاب داستان‌های مورد علاقه خود را پیدا کنید و بخوانید. همچنین می‌توانید پارتنر زابن انگلیسی پیدا کنید و یکدیگر را به ادامه مسیر یادگیری زبان انگلیسیی علاقمند سازید.

۵. از اشتباه کردن نترسید.

یکی از ویژگی­‌های انسان­‌های موفق نترسیدن از شکست و ریسک‌پذیری است. این مورد در زبان­ آموز موفق بودن نیز صدق می‌کند. کسی می‌تواند در زبان پیشرفت کند که حرف بزند و از اشتباه کردن نترسد. انسان‌های موفق اشتباه را دلیل ضعف ندانسته و به آن به عنوان پله ترقی نگاه می‌کنند و از اشتباهاتشان درس می‌گیرند. از مبتدی بودن نترسید، هرکسی در ابتدای هرکاری مبتدی بوده و اشتباهات فراوانی داشته است، سعی کنید خودتان را به چالش بکشید. زیرا پیروزی در هر چالشی به زبان آموز انگیزه می‌دهد و راهش را با علاقه‌ی بیشتری ادامه می‌دهد.

زبان آموزان موفق از همان ابتدای یادگیری زبان انگلیسی شروع به صحبت می‌کنند و نمی‌ترسند.

۶. اگر می‌خواهید زبان‌آموز موفقی باشید، زیاده روی نکنید.

یکی دیگر از ویژگی­‌های زبان ­آموز موفق، به اندازه‌ی توانتان زبان خواندن است ولی هیچ­ گاه زیاده روی نکنید. وقتی شما تمام وقت و بیش از‌حد زبان بخوانید، مغز شما خسته می‌شود و بعد از مدتی از زبان خواندن دل­زده می‌شوید. سعی کنید به صورت فشرده زبان نخوانید و آن را به بخش‌های کوچک­تر تقسیم کنید تا انگیزه­‌ی بیشتری برای تمام شدن هر قسمت داشته باشید.

۷. از سوال کردن نترسید.

چگونه جمله‌ ای را به گذشته بگوییم؟ معنی این عبارت چیست؟ معانی دیگر این کلمه چیست؟

این­‌ها سوالات ابتدایی ولی مهمی هستند. از سوال کردن خجالت نکشید. سوال کردن گرامر و کلمات شما را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود شما اشتباهات خود را متوجه شوید. همچنین سوال کردن علم شما را بیشتر می‌کند و سوال و جوابی که می‌گیرید در ذهن شما تحلیل و تثبیت می­گردد. پس هرگاه از سوال کردن ترسیدید این نکته را به خاطر بیاورید که با این سوال دانش شما بیشتر می‌شود و چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

۸. برای موفق شدن در یادگیری زبان، مرور را فراموش نکنید.

آیا کلمات و گرامر زیادی را روزانه می‌خوانید و آن را فراموش می‌کنید؟ احتمالا یکی از دلایل فراموش کردن شما مرور نکردن است. یکی از اصول یاد گرفتن زبان جدید مرور و تمرین است. شما روزانه مطالب جدیدی را می‌خوانید و بعد از یک هفته آن را فراموش می‌کنید زیرا مطالب جدید وارد حافظه­‌ی بلند مدت شما نشده‌اند و برای تثبیت گرامر و یا کلمات جدید شما نیاز به مرور روزانه، هفتگی و سپس ماهانه دارید تا در ذهن شما حک شود و این نکات تا زمانی طولانی در ذهن شما می‌مانند. پس مرور را فراموش نکنید زیرا یکی از ارکان اصلی یادگیری زبان است.

۹. زبان را به زندگیتان بیاورید و خود را در زبان غرق کنید!

زبان اموزان موفق چه می‌کنند

آوردن زبان به زندگیتان اصلا کار سختی نیست. منظور از غرق شدن این است که اطراف خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید مثل زمانی که یک فرد در یک کشور انگلیسی زبان می‌گذراند و حتی اگر آن فرد به آن زبان تسلط نداشته باشد، مجبور است از زبان انگلیسی به هر شکلی که شده استفاده کند. در حقیقت در ابتدا برای شما چالش‌برانگیز و سخت خواهد بود اما به مرور زمان برای شما آسان­‌تر میشود.

سعی کنید مطالب روزانه‌ای که می‌خوانید، موسیقی و فیلمی که تماشا می‌کنید به زبان انگلیسی باشد. حتی با دوستان خود به انگلیسی صحبت کنید و از عبارات و کلمات جدیدی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید. زبان آموزان موفق یادگیری انگلیسی را برای خود چالش برانگیز می‌کنند و از آن لذت می‌برند. شما هم می‌توانید در زبان غرق شوید و شاهد بهبود روزانه‌­ی زبان انگلیسی خود باشید.

۱۰. به انگلیسی فکر کنید.

یکی از روش­‌هایی که به شما کمک می‌کند در زبان انگلیسی پیشرفت کنید فکر کردن به زبان انگلیسی است. مهم نیست سطح زبانی شما چیست یا چه تعداد کلمه بلد هستید. فکر‌کردن به زبانی دیگر به ذهن شما کمک می‌کند تا به زبان جدید عادت کنید و راحت‌تر از آن استفاده کنید. حتی اگر هر روز با کسی به انگلیسی صحبت نمی‌کنید،سعی کنید در مورد موضوعی انتخابی فکر کنید و در مورد آن بحث کنید و نظر بدهید. از کلمه های جدید در رابطه با موضوع استفاده کنید، بعد از مدتی می‌بینید که دایره لغات شما وسیع‌تر شده است. این روش بسیار موثر است،توصیه میکنم حتما این روش را امتحان کنید.

از دست ندهید: چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟!+ ۱۷ تکنیک ساده

۱۱. از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید.

اگر میخواهید زبان‌آموز موفقی باشید، از هر فرصت یا زمان آزادی که به دست می‌آورید استفاده کنید. مثلا در صف یا ایستگاه مترو منتظر مانده‌اید،می‌توانید به یک پادکست انگلیسی گوش دهید و یا وقتی که در ترافیک هستید به کتاب‌های صوتی گوش بدهید و مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید. یا وقتی که زمان اضافه‌ای پیدا می‌کنید فلش کارت‌هایی که درست کرده‌اید را مرور کنید. با این روش‌ها از وقت خود بهینه استفاده می‌کنید و زبان خود را نیز تقویت می‌کنید. از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.

۱۲. پیشرفت خود را یادداشت کنید.

بعد از مشخص کردن هدف خود، یکی از راه های موفقیت یادداشت کردن روند پیشرفت خودتان است. وقتی خواندن زبان را شروع می‌کنید، برنامه و هدف خود را به صورت هفتگی مشخص کنید و در آخر هفته عملکرد و پیشرفتتان را بررسی کنید. مثلا مشخص کنید چه تعداد کلمه­‌ی جدید یاد گرفته‌اید یا از کتاب یا سریال جدیدی که انتخاب کرده‌اید چه کلمه‌ها و گرامری یاد گرفته‌اید. در عین حال که شما روند و عملکردتان را بررسی می‌کنید این روش به شما انگیزه می‌دهد که زبان آموزی سخت نیست و فقط کافی است قدم‌های کوچک و مداوم بردارید تا در دراز مدت به زبان اموز موفقی تبدیل شوید.

۱۳. اگر می‌خواهید زبان‌آموز موفقی باشید، صبور باشید.

راه­‌ها و روش­‌های یادگیری زیادی وجود دارند که شما زبان را یاد بگیرید، بعد از پیدا کردن روش یادگیری که مناسب شما هست، باید بسیار خوشحال باشید زیرا کلید اصلی یادگرفتن زبان را پیدا کرده‌اید پس به هیچ عنوان آن را از دست ندهید. اگر بعد از مدتی کوتاه نتیجه نگرفتید و پیشرفتی حاصل نشد از آن دست نکشید و صبور باشید. نمی‌توانید راه صد ساله را یک شبه بروید و انتظار داشته باشید یک ماهه زبان را یادبگیرید.

یکی از اصل‌­های یادگیری زبان و نتیجه‌گرفتن از آن صبوری است. اکثر زبان آموزان در ابتدای راه پر‌انگیزه و با اشتیاق هستند اما بعد از مدتی دلسرد می‌شوند چون نتیجه‌ی دلخواه را نمی‌گیرند. نگذارید این اتفاق برای شما بیفتد! صبور باشید اما به طور مستمر زبان را بخوانید و پشتکار داشته باشید، مطمئن باشید زبان‌آموز موفقی خواهید شد.

مطلب مفید: بهترین روش “تدریس زبان انگلیسی” (English Teaching Methods) 10 روش کاربردی!

ویدئو ویژگی‌های زبان آموزان موفق

کلام آخر

امیدوارم مطالبی که در بالا گفته شد برای شما مفید باشد و بتوانید به نتیجه‌­ی دلخواه خود برسید و در نظر داشته باشید که در روند زبان آموزی تنها خود شما مهم هستید و با پشتکار و تلاش می‌توانید زبان آموز موفقی شوید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا