هزینه آزمون آیلتس 2024 چقدر است؟ | قیمت آیلتس در ایران 1403

3

هنگام برنامه‌ریزی برای شرکت در آزمون آیلتس فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود. از انتخاب مرکز آزمون گرفته تا نوع آزمون آیلتسی که می‌خواهید در آن شرکت کنید؛ در کنار تمامی موارد هزینه آزمون آیلتس هم اهمیت زیادی دارد.

برای برخی افراد، تنها دغدغه هزینه آزمون آیلتس است؛ زیرا موفقیت در امتحان با تمرین و پشتکار رقم می‌خورد اما پرداخت هزینه می‌تواند در قدم اول کمی سنگین باشد. اگر شما کسی هستید که نگران هزینه‌های آزمون آیلتس هستید، ادامه مقاله را بخوانید تا اطلاعات کاملی در مورد هزینه آزمون بدست آورید.

آیلتس چیست؟

آزمون IELTS یا آیلتس (سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی) محبوب ‌ترین آزمون زبان انگلیسی در سراسر جهان است. افرادی که قصد مهاجرت، کار یا تحصیل در کشور دیگری را دارند، با گذراندن این آزمون می‌توانند مدرک معتبری برای پذیرش ارائه دهند که نشان می‌دهد دوره زبان خود را با نمره قابل قبولی پشت سر گذاشته‌اند.

بیش از 10000 سازمان، آیلتس را به رسمیت شناخته و از آن به عنوان یک شاخص برای سنجش توانایی فردی یاد می‌کنند. مهارت زبان انگلیسی یک زبان آموز در آزمون، در چهار مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن ارزیابی می‌شود.

شما آزمون سه بخش Listening, Reading و Writing در یک روز پشت سر می‌گذارید و برای آزمون Speaking می‌توان ساعت دیگری را انتخاب کرد.

مطالب کاربردی: 4 قانون طلایی موفقیت در یادگیری مهارت‌های زبان انگلیسی

مهارت شنیداری

(‌30 دقیقه)

در آزمون Listening، شما باید به چهار قطعه ضبط شده گوش می‌دهید و سپس به سوالات مطرح شده پاسخ خواهید داد. مدت زمان آزمون 30 دقیقه است.

خواندن

(‌60 دقیقه)

در آزمون Reading آیلتس باید به 40 سوال پاسخ دهید. سوالات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمامی مهارت‌های ریدینگ شما را آزمایش کند.

مهارت نوشتاری

(‌60 دقیقه)

در آزمون Writing آیلتس دو تسک در اختیار شما قرار می‌گیرد که با تکیه بر دایره لغات و ساختار صحیح جملات باید متنی منطقی و به دور از اشتباه ارائه دهید.

گفتاری

(‌بین 11 تا 14 دقیقه)

آزمون Speaking آیلتس در سه بخش مهارت‌های گفتاری انگلیسی شما را ارزیابی می‌کند.

هزینه آزمون آیلتس در ایران

هزینه آزمون آیلتس در ایران

یکی از مشکلاتی که زبان‌آموزان به هنگام شرکت در آزمون آیلتس با آن مواجه می‌شوند، هزینه آن است. هزینه‌های آیلتس برای آزمون‌های Academic و General Training یکسان است و بسته به کشوری که در آزمون شرکت می‌کنید، متفاوت خواهد بود. هزینه آزمون آیلتس هر سال متفاوت از سال قبل از خود است و در حال حاضر برای شرکت در آزمون ایران، باید ۲۲۰ دلار هزینه کنید.

هزینه آزمون آیلتس در ایران سال 1403

با توجه به اینکه آزمون آیلتس نوعی آزمون بین المللی رسمی و معتبر جهانی است، لذا پرداخت هزینه آن نیز به صورت ارزی و با دلار امکان پذیر خواهد بود. معمولا با توجه به نوع آزمون آیلتس که انواع آیلتس آکادمیک یا جنرال را انتخاب نمایید، دارای هزینه متفاوتی است.

از طرف دیگر همزمان با شروع پاندمی کرونا در سراسر جهان گزینه آزمون آنلاین و حضوری نیز به آیلتس افزوده شده است که انتخاب هر یک از این موارد نیز در هزینه نهایی آزمون موثر است. کاغذی و یا کلمپیوتری بودن آزمون تاثیری در هزینه آیلتس نداشته و انتخاب آن بر اساس نوع آزمون صورت می‌گیرد (البته در حال حاضر آزمون کاغذی در دسترس ایرانیان نیست) به طور کل و با توجه به نوع آزمون انتخابی شما، هزینه کلی آیلتس می‌تواند بین 180 تا 250 دلار متغیر باشد.

هزینه آیلتس در سال 1403 در ایران مبلغ 8.490.000 تومان برای آزمون کامپیوتری و مبلغ 8. 890.000 تومان برای آزمون کاغذی آیلتس اعلام شده است. البته دقت داشته باشید که در ایران همواره این مبلغ به صورت علی الحساب دریافت می‌شود. دلیل آن هم تغییر نرخ ارز در ایران بوده و با توجه به نرخ ارز در زمان ثبت نام اصلی آیلتس، مبلغ تغییر خواهد کرد.

ما به التفاوت هزینه آیلتس چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که پیشتر توضیح داده شد؛ به علت تغییر دائمی نرخ ارز در ایران برای ثبت نام آیلتس توسط موسسه های داخلی و تحت نظارت سازمان سنجش مبلغی به عنوان علی الحساب از فرد دریافت می‌شود. (این مبلغ را هر ساله سازمان سنجش با توجه به نرخ روز ارز تعیین می‌کند) در زمان ثبت نام اصلی فرد توسط موسسه انتخابی، با توجه به تغییرات نرخ ارز ممکن است این مبلغ افزوده و یا در برخی مواقع کاسته شود که با هماهنگی زبان آموز از وی دریافت شده و ثبت نام تکمیل می‌گردد.

مطلب خواندنی: آیلتس کامپیوتری در ایران

چرا برای آزمون آیلتس هزینه‌ای دریافت می‌شود؟

 • طراحی آزمون اصلی. آیلتس از سال 1989 وجود داشته است اما تیمی از دانشگاهیان و محققین مجبور شدند آزمون اصلی را بسازند، مکانیسم نمره‌دهی را ارائه داده و آن را آزمایش کنند تا مطمئن شوند که با سطح مختلف دانش‌آموزان سازگار است. البته هزینه‌های پرداختی آیلتس در سال‌های اولیه شروع به کار، احتمالا این هزینه را جبران کرده است.

 • به روز نگه داشتن آزمون. اگر امسال در آیلتس شرکت کنید، سوالات مشابه‌ای سال گذشته را دریافت نخواهید کرد. شما باید آیلتس را به عنوان یک چارچوب آزمونی در نظر بگیرید تا لیستی از سوالات که هر سال تکرار می‌شوند. بخشی از هزینه‌های دریافتی آزمون آیلتس، صرف آپدیت سوالات می‌گردد تا از تقلب افراد یا اشتراک‌گذاری آزمون‌های گذشته جلوگیری شود.
 • بازاریابی آزمون. آیلتس از 43000 شرکت کننده در آزمون سال 1995، به 2.5 میلیون نفر در دو دهه بعد رسید. این رشد بی‌نظیر با کمک بازاریابی قوی تیم انجام گرفت و این بازاریابی طبیعتا هزینه‌ای با خود به همراه خواهد داشت. از آنجایی که در حال حاضر دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلفی آزمون آیلتس را به عنوان ملاک پذیرش خود ارائه می‌دهند، اعتبار این آزمون هم افزایش یافته است و این امر به لطف بازاریابی آن بوده است.

مطالب کاربردی: معرفی ۱۰کتاب ضروری برای نمره 8 آیلتس

 • نمره‌گذاری در آزمون. آیلتس شامل چهار بخش است: خواندن، شنیداری، نوشتاری و گفتاری که دو مورد آخر باید با دست، یکی یکی امتیازدهی شوند. هزینه آزمون آیلتس شما شامل پرداخت به یک تصحیح‌کننده، معمولاً یک معلم زبان انگلیسی، است که آموزش‌های ویژه‌ای را گذرانده است تا بتواند به طور مداوم نمره انگلیسی رایتینگ یا گفتاری را برای آزمون آیلتس شرکت‌کنندگان محاسبه کنند.

 • مدیریت مراکز آزمون. اکثر شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس در مرکز مختلف سراسر دنیا شرکت می‌کنند که نگهداری و بررسی این مراکز نیاز به هزینه دارد. بخشی از هزینه‌های دریافت شده از شرکت کنندگان، صرف این مورد خواهد شد.

 • منحصر بفرد بودن این آزمون. تست‌های استاندارد زبان انگلیسی زیادی در دنیا وجود ندارد. اگر برای اخذ درخواست ویزا انگلستان، استرالیا یا نیوزلند نیاز به اثبات مهارت‌های انگلیسی خود دارید، باید آیلتس را بگذرانید.

اگر نیاز به شرکت در آیلتس دارید و سعی می‌کنید از پرداخت هزینه‌های بالای آیلتس اجتناب کنید، بهترین راز موفقیت شما این است که قبل از ثبت‌نام به خوبی آماده شوید. شرکت در آیلتس بدون آمادگی برای آن، سبب می‌شود پس‌انداز خود را هدر داده و مجبور ‌شوید برای بار دوم هزینه کنید.

هزینه آزمون آیلتس 2022

مرجع رسمی برگزاری آزمون آیلتس

به طور کلی آزمون آیلتس توسط دو مرجع ارائه و برگزار می‌شود این دو مرجع را با نام‌های IDP و British council می‌شناسند. در ادامه به معرفی مختصری درباره هر یک خواهیم پرداخت:

 • IDP

IDP که با نام کامل International Development Program of Australian Universities, Colleges, and Schools Education Limited شناخته می‌شود، قادر خواهید بود در کشورهای ذکر شده به دریافت خدمات و دوره‌های ایده آل خود بپردازید. در حال حاضر حدود ده هزار از موسسات، دانشگاه، مراکز شغلی و مهاجرتی این آزمون را مورد پذیرش خود قرار داده‌اند.

از موارد لزوم دریافت فرصت شغلی در بیش از صد شرکت معتبر و شناخته شده جهان، دارا بودن مدرک آیلتس IDP است. هزینه برگزاری آیلتس این موسسه به طور رسمی حدودا بین 245-255 دلار متغیر است.

 • British council

بریتیش کانسیل یک سازمان بریتانیایی معروف در زمینه آموزش‌های بین الملل است که به ارائه برگزاری آزمون آیلتس در سراسر جهان نیز می‌پردازد. هزینه برگزاری این آزمون توسط این سازمان حدودا بین 215 تا 310 دلار متغیر است.

این حدود تغییرات هزینه به علت نوع و دلیل شرکت در آزمون متغیر است. معمولا برای دریافت ویزای انگلیس و مهاجرت حدود 300 دلار و برای زندگی و کار حدود 190 دلار دریافت می‌شود. کیفیت بالای آموزش زبان انگلیسی ارائه فرهنگ انگایسی از جمله مواردی است که در این آزمون گنجانده شده است.

مطلب خواندنی: پادکست برای تقویت لیسنینگ آیلتس

مرجع رسمی برگزاری آزمون آیلتس در ایران

تنهاترین و رسمی‌ترین مرجع برگزاری آزمون آیلتس در ایران منحصرا در اختیار “سازمان سنجش و آموزش کشور” است. این سازمان با تفویض مجوز به برخی مراکز و آموزشگاه‌های دیگر در کشور نیز امکان برگزاری آزمون به این مراکز را ارئه نموده است. برای اطمینان از صحت اعتبار این مراکز می‌توانید به وبگاه سنجش مراجعه کرده و فهرست کامل این مراکز را که دائما در حال آپدیت است، مشاهده نمایید. این موسسات می‌بایست ویژگی‌های زیر را دارا باشند:

 • دارای تجهیزات صوتی و تصویری با کیفیت و به روز
 • دارای مکانی با دسترسی محلی خوب و مناسب
 • دارای مسئولین و اگزمینرهای مسلط و به روز
 • دارای مجوز IDP
 • فعال منحصرا در شهر تهران

انواع آزمون آیلتس

دو آزمون آیلتس برگزار می‌شود، Academic و General Training. آزمونی که انتخاب می‌کنید باید متناسب هدفی باشد که می‌خواهید انجام دهید. آیلتس می‌تواند به شما در بخش‌های مختلف زندگی کمک کند؛ مانند مهاجرت به خارج از کشور، به دست آوردن شغلی که همیشه می‌خواستید یا تحصیل در دانشگاهی معتبر. علاوه بر تمامی این موارد، شرکت در آزمون آیلتس مهارت‌های زبان انگلیسی شما را بهبود خواهد بخشد.

مطالب مفید:آموزش مکالمه زبان انگلیسی ویژه مهاجرت در سریع‌ترین زمان

آیلتس آکادمیک ارزیابی می‌کند که آیا سطح مهارت زبان انگلیسی شما برای یک محیط دانشگاهی مناسب است یا خیر و در کنار آن، ارزیابی می‌کند که آیا برای شروع آموزش یا مطالعه آماده هستید یا خیر. زمانی در این آزمون شرکت کنید که:

 • قصد دارید در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل کنید.
 • درخواست ویزای دانشجویی (سطح 4) در دانشگاه انگلستان دارید.
 • قصد کار در یک کشور انگلیسی زبان برای یک سازمان حرفه ای دارید.

آموزش جنرال آیلتس، مهارت زبان انگلیسی را در زندگی روزمره اندازه گیری می‌کند. این آزمون منعکس کننده موقعیت های محل کار و زندگی اجتماعی هستند.

زمانی در این تست شرکت کنید که:

 • قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری برای سطح کارشناسی ارشد به پایین‌تر را دارید.
 • تصمیم دارید آموزش‌های مرتبط با کار را در یک کشور انگلیسی زبان انجام دهید.
 • قصد مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان را دارید.
 • قصد دارید روزمه خود را قوی‌تر کنید.

تاریخ برگزاری آزمون آیلتس در ایران

با توجه به اینکه زمان آزمون آیلتس در ایران تنها توسط سایت IDP ارائه می‌شود. با مراجعه به این وبسایت می‌توانید از مراکز پر طرفدار و همچنین تاریخ دقیق برگزاری آزمون در این مراکز آشنا شوید. به طور کلی آزمون آیلتس سالانه در ماه نوامبر (بین روزهای 4 تا 20 نوامبر) صورت می‌گیرد. گاهی برخی عوامل؛ همچون پاندمی کرونا در زمان برگزاری آزمون تغییراتی ایجاد خواهد کرد و ممکن است بازه زمانی را طولانی‌تر نماید. طبق تقویم شمسی این بازه از اواخر آبان تا اواسط آذر ماه انجام می‌گردد.

دقت داشته باشید که در حال حاضر آیلتس کتبی در ایران انجام نمی‌شود و تنها مجاز به انجام آیلتس کامپیوتری خواهید بود و اگر اصرار به انجام آزمون کتبی دارید، می ‌بایست از سایر کشورها اقدام نمایید.

سایر هزینه‌های آزمون آیلتس

دقت داشته باشید که مبلغ ذکر شده برای آزمون آیلتس که در حال حاضر حدود 9 میلیون تومان است، تنها مختص به خود آزمون است و هزینه‌های جانبی آن را شامل نمی‌شود. از جمله هزینه‌های جانبی این آزمون می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • هزینه‌های مربوط به شرکت در کلاس‌های آموزشی آیلتس و کسب تجربه قبل از شروع به آزمون
 • هزینه‌های مربوط به شرکت در آزمون‌های آزمایشی آیلتس
 • هزینه‌های مربوط به خرید منابع و کتاب‌های آموزشی آیلتس
 • هزینه‌های کنسلی آزمون آیلتس
 • هزینه‌های مربوط به اسکان در شهر محل برگزاری آزمون برای سایر شهرها

از دست ندهید: آزمون ماک آیلتس

تفاوت هزینه آیلتس در ایران با کشورهای دیگر

برای آشنایی با قیمت آزمون آیلتس در کشورهای دیگر جدول زیر را مطالعه نمایید:

نام کشور هزینه آزمون آیلتس
Australia AUD 340 (Australian Dollar)
The United Kingdom Pound 162 to Pound 180
Canada CAD 309 (Canadian Dollar)
United States USD 310
New Zealand NZ USD 385 (New Zealand Dollar)
India INR 13250 (Indian Rupee)
Europe EURO 240 to EURO 262
Mexico MXN 4,647 (Mexican Peso)
Brazil BRL 1046 (Brazilian Real)
Colombia COP 726,000 (Colombian Peso)
Argentina ARS 2,860 (Argentine Peso)
China RMB 2,170 (Chinese Yuan)
Hong Kong USD 234 (US Dollar)
Korea KRW 304,000 (Korean won)
Bangladesh BDT 21,100 (Bangladeshi taka)
Saudi Arabia SAR 1375 (Saudi Riyal)
Pakistan PKR 37500 (Pakistani Rupee)
Japan JPY 29400 (Japanese Yen)
Philippines PHP 11,995 (Philippine Peso)
Malaysia MYR 895 (Malaysian Ringgit)
Indonesia IDR 3,317,000 (Indonesian Rupiah)
Vietnam VND 5,349,000 (Vietnamese Dong)
Thailand THB 7710 (Thai Baht THB)

تفاوت هزینه آیلتس و تافل

هر دو آزمون آیلتس و تافل دارای اعتبار بوده و با توجه به کشور مقصد می‌توانید هر یک از این دو آزمون را شرکت کرده و مدرک آن را دریافت نمایید. این دو آزمون دارای تفاوت‌هایی از لحاظ هزینه می‌باشند.

خوب است بدانید که هزینه این دو آزمون هیچگاه مبلغ ثابتی نبوده و با توجه به فاکتورهای مختلف و همچنین کشور برگزار کننده آزمون مبلغ متفاوتی را دارد. با اینحال هزینه برگزاری آزمون آیلتس در ایالت متحده حدود 215 تا 245 دلار و آزمون تافل در این کشور بین 170 تا 300 دلار متغیر است.

کلیک کنید: تفاوت آزمون آیلتس و تافل

هزینه آزمون آیلتس برای افرادی که برای بار دوم شرکت می‌کنند

افرادی که به دلایل مختلف از جمله عدم قبولی در آزمون قبل و یا دریافت نمره بالاتر علاقه به آزمون مجدد آیلتس دارند، باید هزینه کامل را مجددا پرداخت نمایند. هر دوره برگزاری آزمون آیلتس دارای قیمت حدودی مشخص شده‌ای است که افراد ملزم به پرداخت آن هستند و هیچگونه تخفیف در ثبت نام مجدد وجود ندارد.

خوب است بدانید هیچگونه محدودیتی در شرکت برای آزمون آیلتس وجود ندارد و تنها پس از سه روز از دوره قبلی، قادر به ثبت نام مجدد در دوره جدید برای هر چندمین بار خواهید بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر ویدئوی زیر را مشاهده کنید.امیدواریم که این مقاله از آکادمی روان برای شما علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم به خوبی تمام نکات مربوط به هزینه آزمون آیلتس را برای شما بازگو کرده باشیم. اگر سوالی در این مبحث دارید، لطفا پرسش خود را در قالب کامنت به ما منتقل کنید.

دیدگاه ها غیرفعال است