آمورش

سفرنامه موزه حیات وحش

در یکی از روزهای بهاری که دلم بدجوری هوای سفریک روزه کرده بود تصمیم گرفتم تا به سایت تیوال سربزنم،چشمم به تبلیغ موزه حیات وحش خورد که مجری این برنامه سفیر گفتمان بود موسسه ای که زبانزد خاص و عام و مورد اعتماد عموم می باشد سریع تلفن رو برداشتمو از دوستم خواستم تا به همراه من در این تور شرکت کنه همینکه دوستم شنید مقصد سفر یک روزه حیات وحش دارآباده سریع مشتاقانه قبول کرد که منو همراهی کنه چون دوستم حامی حیواناته و لیسانس محیط زیست،تلفنی و مختصر درمورد موزه حیات وحش چنین گفت : موزه حیات وحش در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه واقع شده،در قدیم یکی از کاخ های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته بوده است و پس از انقلاب با تغییراتی برای استفاده عموم به موزه ای با محوریت طبیعت ایران تبدیل شد.این موزه در سال 1372 توسط شهرداری تهران و به منظور آشنایی با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش افتتاح گردید.از ویژیگیهای خاص این موزه دارا بودن بخش های جانوران زنده مانند پرندگان،خزندگان،دوزیستی ها،آبزیان،پسدانداران،نوع کم یاب ببر مازندران که خود منقرض شده است و دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران در حال انقراض،با نام های گورخر ایرانی و یوزپلنگ آسیایی در آن به نمایش گذاشته شده است.

صبح ساعت 8:30 در حیاط مرکزی 2سفیر گفتمان با حضور پرشور مسافران که من و دوستم هم یکی از آنها بودیم تور تفریحی آموزشی sodet آغاز شد ، بعد از حضور غیاب و گپ و گفتگو دانشجویان با اساتید مجرب سفیر گفتمان ، همگی به سمت اتوبوسها روانه شدیم.در طول مسیر رفت به سمت موزه صبحانه ی مختصری به همراه کتابچه های آموزشی و بج سفیرگفتمان به ما تحویل داده شد،قسمت before visiting کتابچه ها توسط راهنماییهای دقیق اساتید انجام شد.

جهت آشنایی با نام حیوانات موجود در موزه ، لیستی ازنام حیوانات موزه به هر کدام از ماها تحویل داده شد که با خواندن اسامی حیوانات به زبان انگلیسی دانش ما نسبت به حیوانات موجود در موزه افزایش یافت.

در قسمت تاکسیدرمی حیوانات وحشی اساتید اطلاعات مفیدی درباره حیوانات ارائه دادن از جمله تفاوت یوزپلنگ و پلنگ گفته شد مثلا خال های بدن یوزپلنگ گرد و توپر هستند اما خال های بدن پلنگ دو رنگ و دایره ای شکل نیستند.یوزپلنگ دارای نوار سیاه رنگ است که از زیر چشم او تا پوزه اش کشیده شده که به اصطلاح به آن خط اشک گویند اما پلنگ دارای خط اشک نیست.

درقسمت ابزیان در مورد اینکه چگونه یک اکواریوم خانگی داشته باشیم بحث شد، قسمت هیجانی موزه بخش خزندگان بود و تفاوت مارهای سمی و غیرسمی گفته شد که برای ما جذاب و شنیدنی بود.

بعد از تماشای پرندگان همگی به سمت انواع پروانه ها و حشرات راهی شدیم،نکته جالب توجه این بخش این بود که هر شهری در ایران پروانه مخصوص با رنگی متفاوت را دارا می باشد.

بخش حیوانات آسیایی و اروپایی نیز یکی از بخش های پر آموزنده ای بود مثلا تفاوت گورخرهای ایرانی با اروپایی .

بعد بازدید از حیوانات و یادگیری مطالب آموزنده در موزه،درمحل تجمع کنفرانس ها طرز ساخت پرنده درنا با کاغذهای رنگی توسط استاد اوریگامی یاد گرفته شده که باز هم یکی از بخش های آموزنده شیرین بود.

تور حیات وحش

در انتهای بازدید بازی مفرح و هیجان انگیز اسم و فامیل انگلیسی با گروهبندی اساتید انجام شد که باعث شد یک خاطره خوب و بیادماندنی از تور را برایمان به ارمغان بیاورد.

تور حیات وحش

بعد از یک گیم شاد همگی خوشحال و شاد وپرانرژی به سمت اتوبوس راهی شدیم بعد از کامل کردن فرم نظرسنجی ها و نوشیدن آبمیوه خنک قسمت after visiting که بصورت free discussion بود انجام شد که این عامل باعث شد تا انگیزه مسافران در شرکت در بحث آزاد بالا برود.

تور حیات وحش

در انتهای تور بعد از خداحافظی گرم تورلیدرها که همگی اساتید خوب سفیر بودند من و دوستم تصمیم گرفتیم خودمون رو به نزدیکترین موسسه سفیر گفتمان رسانده و به عنوان دانشجو در سفیرگفتمان به تحصیل بپردازیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا