آمورش

سفرنامه باغ ملی گیاه‌شناسی

سلام..یه پیشنهاد دارم.قبل از اینکه متن زیر عکسها رو بخونید یه نگاه کلی فقط به عکس‌ها داشته باشید.بعد حدس بزنید اینجا کجاست؟یکی ازباغ‌های اروپا؟یکی از باغ‌های شرق آسیا؟پارکی در هلند؟استرالیا؟…….

اتوبوس آکادمی زبان سفیر گفتمانهیچ کدام، اینجا باغ گیاهشناسی ملی ایران است. می‌دانیم که شگفت زده تان کرده ایم. اگر کسی تا به امروز گذرش به اینجا نیفتاده باشد باورش سخت خواهد بود که در قلب پایتخت دود زده ایران و لابلای سیمان و آجرهای بدریخت انتهای اتوبان شهید همت و درست بر گوش ماشینهایی که با سرعت در حال عبورند ناگهان فضای محیط عوض می‌شود و مثل باغ مخفی از پشت دیوارهای آجری سر بیرون میاورد و ما ناگهان در دنیای زیبای طبیعتی رویایی گام میگذاریم. با من همراه شوید تا چشم‌هایمان را مهمان بهشتی از اردیبهشت سبز کنیم.

تور تفریحی-آموزشی یک روزه سفیر گفتمان با گروه پرشورکه همه درپی گذراندن یک روز شاد و خوب با هدف یادگیری و تقویت زبان انگلیسی با اساتید و لیدرهای مجرب برگزار شد.

یکی از مزایای بازدید از این باغ زیبا، همراه شدن با اساتید و لیدرهای مجرب سفیر گفتمان بود که غیر از لذت بردن از محیط زیبای باغ، مارا به تقویت و یادگیری مطالب جدید زبان انگلیسی تشویق نمود آن هم باگروهی هماهنگ و یکپارچه. در واقع همه گروه مانند توریست‌های واقعی با رعایت حداکثر استانداردهای توریستی موسسه سفیر گفتمان شروع به بازدید از بخش‌های مختلف باغ نمودند.

در همه نقاط دنیا این گونه باغ ها طرفداران خاص خودشان را دارند. مجموعه گیاهی زنده‌ای که با هدف بررسیهای اکولوژی مطالعات و تحقیقات سازگاری حفاظت از گونه‌های گیاهی در حال انقراض آموزش و ارتقای فرهنگ زیست محیطی و گردشگری احداث میشوند. بد نیست بدانیم که باغ گیاهشناسی سرزمین ما جزو ۱۰ باغ برتر جهان است.

احداث این پارک به وسعت ۱۴۵ هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز مرکزی در اراضی چیتگر سال ۱۳۴۸ آغاز شد. امروز بیش از ۳۰۰۰ گونه گیاهی از رویشگاه های ایران و خارج از ایران را در دل خود جای داده است. نکته جالب این باغ ایجاد تعدادی از رویشگاه های سایر مناطق دنیا به همراه مجموعه متنوعی از کلکسیون‌های موضوعی در آنهاست. یعنی می‌توانید قدم زده و هرلحظه وارد یک رویشگاه جدید شوید که شبیه‌سازی شده دقیق از رویشگاه اصلی است.

زمانیکه وارد رویشگاه خزری می شویم انگار وارد جنگلهای عباس آباد شده ایم.رطوبت هوا بالا میرود که به خاطر وجود دریاچه مصنوعی ساخته شده کنار این مکان است.درخت‌ها سبز و تودرتو شده اند.۴۰ سال است که مجموعه در حال ساخت و ساز منطقه خزری است. حتی خاک را از جنگل‌های شمال آورده اند

مساحت این منطقه خزری با دریاچه ای که شبیه سازی شده ی دریاچه کاسپین است ۶ هکتار از باغ را به خود اختصاص داده و درختانی چون زربین-توسکا-ممرز-اوجا-ملج و شمشاد را با ۳۵ گونه درختی و ۱۰ گونه درختچه را شامل میشود.

آبشار دیدنی این قسمت نیز با رنگ و لعاب سفیری و عکس های پی در پی عکاس حرفه ای سفیر بسیار جذاب‌تر شد.

بخش دیگر دیدنی از این باغ رویشگاه هیرکانی که از جنگل‌های تودرتو و زیبایی تشکیل شده است.فضای زیبای آنجا همه ی مارو به یک عکس دسته جمعی دعوت می کرد.یکی از بهترین عکس های سفیری در این بخش گرفته شد. در اینجا لیدرها و اساتید مجرب سفیر توضیحات خوبی را به زبان انگلیسی به صورت روان و ساده در اختیارتان می‌گذارند. بعد از عبور از جنگل های هیرکانی به میدان مرکزی باغ می‌رسیم که شامل باغ ایرانی و باغ رز می باشد. در این منطقه بوی گل رز همه جا طنین انداز بود و بعداز توضیحات اساتید و عکس یادگاری در این بخش زیبا به سمت بخش بعدی حرکت کردیم.

مجموعه رویشی آمریکا نیز یکی از متنوع‌ترین و زیباترین بخش‌های مجموعه است.گیاهان بخش‌های جنوب امریکا-مکزیک در کنارتنوع جنگل‌های شمالی امریکا و آبشارهای مصنوعی ساخته شده میان آنها، فضا را بسیار به زیستگاه اصلی خود شبیه کرده است. اینجا توضیحات کامل اساتید سفیر مارا انگار یک لحظه به چمن زاری آمریکا سوق داد و روایتی تصویری به وجود آورد.

یکی دیگر از بخش‌های دیدنی رویشگاه‌های خارجی می‌توان به مجموعه چین و ژاپن اشاره کرد که حدود ۱۵ سال از احداث آن می‌گذرد.در این مجموعه تمام عناصر باغهای شرق دور مثل دریاچه و پلی برروی آن و آبشارهای کوچک را میتوان دید که در آن میان گیاهانی چون بامبو و سایر گیاهان خاور دور کاشته شده است

یکی دیگر از مناطق زیبای باغ گیاهشناسی شبیه سازی شده منطقه رویشی اروپاست یعنی می‌توانید حس کنید که اینجا بخشی از دریای مدیترانه با آن آب و هوای مرطوب و جنگل‌های باران خیز است.همه جا سبز و خرم و انواع گل و گیاهان منطقه را میتوان در آنجا مشاهده کرد.عکس‌های سفیری مربوط به این بخش را هم می‌توانید اینجا ببینید.

فقط خاطرمان باشد که برای شرکت در تورهای آموزشی تفریحی سفیر گفتمان SODET از چند روز قبل از روز تور اقدام به ثبت نام گردد تا از سفر جا نمانیم.
منتظر دیدار شما در تورهای بعدی موسسه سفیر گفتمان SODET هستیم.

آدرس باغ ملی گیاه شناسی

اتوبان تهران کرج- خروجی پیکان شهر- شهرک سرو آزاد- خیابان شهید گودرزی- بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا