آمورش

روزی چند ساعت “زبان انگلیسی” بخوانیم؟ | 23 نکته برای مطالعه انگلیسی + معرفی منبع

به جرات می‌توان گفت که یادگیری زبان انگلیسی، امروزه به یک نیاز تبدیل شده است و افراد زیادی با هدف‌های گوناگون به یادگیری زبان می‌پردازند. یکی از مهم‌ترین سئوالاتی که ذهن زبان‌آموزان را به خود مشغول نموده این است که “روزی چند ساعت زبان بخونیم؟”

چرا یادگیری زبان انگلیسی حائز اهمیت است؟ یادگیری زبان انگلیسی چقدر زمان نیاز دارد؟ ۲۳ نکته مهم در هنگام مطالعه انگلیسی ۱- روزانه تمرین داشته باشید ۲- انگیزه و هدف خود را از مطالعه زبان مشخص کنید ۳- شنوایی خود را تقویت کنید ۴- واژه‌ها را در عبارت و جمله یاد بگیرید ۵- برای حفظ لغات به جای نوشته‌ها از تصاویر استفاده کنید ۶- از زمان‌های پرت خود نهایت استفاده را ببرید ۷- آهسته و پیوسته پیش بروید ۸- صبور باشید ۹- جدول زمان‌بندی ترسیم کنید ۱۰- در هنگام مطالعه زبان، تنوع را رعایت کنید ۱۱- از شبکه‌های اجتماعی استفاد مفید داشته باشید ۱۲- از اشتباه نهراسید ۱۳- از دیگران کمک بگیرید ۱۴- به خود هدیه بدهید ۱۵- مطالعه زبان را جزوی از سبک زندگیتان کنید ۱۶- مطالعه زبان را از لغات پرکاربرد آن آغاز کنید ۱۷- کتاب زبان اصلی بخوانید ۱۸- از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید ۱۹- پادکست و فایل صوتی گوش دهید ۲۰- مرور مطالب را فراموش نکنید ۲۱- تمرین، تمرین و تمرین کنید ۲۲- از جعبه لایتنر استفاده کنید ۲۳- از امکانات و متدهای آموزشی معتبر استفاده کنید

خوب است بدانید که پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی از جمله سطح فعلی زبان شما، سطح مورد نیاز شما از میزان تسلط، امکانات و متدهای آموزشی و در نهایت انگیزه شما از یادگیری زبان انگلیسی بستگی دارد که هر چقدر بهتر این فاکتورها را در مورد خود بشناسید، می‌توانید دقیق‌تر مشخص نمایید که روزی چند ساعت مطالعه زبان برای شما اثربخش خواهدبود.

چرا یادگیری زبان انگلیسی حائز اهمیت است؟

زبان انگلیسی، یک زبان بین‌المللی در سطح جهان محسوب می‌شود و بدیهی است که این زبان، حلقه ارتباط با دیگر افراد سراسر دنیا خواهدبود. شما با یادگیری زبان انگلیسی به راحتی می‌توانید به اقصی نقاط دنیا سفر کنید، کسب و کار خود را رونق دهید و یا در شغل بهتری مشغول به کار شوید، اعتماد به نفس خود را تقویت نمایید و در نهایت مغز خود را با یادگیری یک زبان دوم، تقویت کنید. این موارد تنها گوشه‌ای از فواید یادگیری زبان انگلیسی است که همین تعداد اندک نیز بیانگر اهمیت بسیار زیاد این زبان بین‌المللی خواهدبود.

یادگیری زبان انگلیسی چقدر زمان نیاز دارد؟

روزی چند ساعت زبان بخونم؟

همانطور که پیش از این ذکر نمودیم، مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی به فاکتورهای مهمی اعم از سطح فعلی زبان شما، سطح مورد نیاز شما از میزان تسلط، امکانات و متدهای آموزشی و در نهایت انگیزه شما از یادگیری زبان انگلیسی بستگی دارد و نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه صادرکرد؛ اما چیزی که واضح است این است که هرچقدر زمان بیشتری را به یادگیری این زبان ارزشمند اختصاص دهید، در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توانید به آن تسلط یابید.

اگر در سال‌های گذشته به مطالعه زبان پرداخته‌اید اما به ناگاه آن را کنار گذاشته و اکنون مجددا قصد دارید آن را یاد بگیرید، اصلا نگران نباشید؛ چرا که طبق تحقیقات حتی اگر تصور شما این باشد که اطلاعات قبلی را فراموش کرده اید، این اطلاعات در حافظه بلندمدت شما به ثبت رسیده است و در نهایت حافظه به جای اینکه تلاش کند و مطالب جدید را به ذهن بسپرد، مدت زمان کوتاه‌تری را صرف می‌کند تا اطلاعات از پیش‌ ذخیره‌شده در حافظه بلندمدت را بازیابی کند.

اما به طور کلی برای یادگیری زبان گفته می‌شود که اگر سطح متوسطی داشته باشید، تنها به ۶۰۰ ساعت صرف زمان برای یادگیری احتیاج دارید و اگر زمان آزاد زیادی در اختیار داشته باشید و بتوانید حدود ۵ ساعت در روز به آموزش بپردازید و هم‌چنین از کلاس‌ها یا بسته‌های آموزشی معتبر استفاده کنید، در حدود ۶ ماه می‌توانید به سطح روانی از زبان انگلیسی دست یابید.

از دست ندهید: اهمال کاری در یادگیری زبان انگلیسی | تعلل چیست؟

۲۳ نکته مهم در هنگام مطالعه انگلیسی

اکنون که با اهمیت یادگیری زبان انگلیسی آشنا شدید و به پاسخ این سوال که در روز چند ساعت زبان بخونیم رسیدید، قصد داریم به ۲۳ فاکتور مهم که در هنگام مطالعه انگلیسی می‌تواند بسیار برایتان کمک‌کننده باشد بپردازیم، پس پیشنهاد می‌کنیم در هر سطحی از زبان که قرار دارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

۱- روزانه تمرین داشته باشید

برای اینکه بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، به انگلیسی تسلط پیدا کنید نیاز است که روزانه مطالعه داشته باشید و هیچ وقفه‌ای در برنامه خود ایجاد نکنید. البته اگر به دلایل منطقی، تمرین یک روز را مجبور شدید از دست بدهید، نگران نباشید و با تمرین بیشتر در روزهای آتی، سعی کنید روز بدون تمرین خود را جبران نمایید.

۲- انگیزه و هدف خود را از مطالعه زبان مشخص کنید

هیچ چیز به اندازه پیداکردن یک انگیزه و هدفی محکم، نمی‌تواند شما را به ادامه راه امیدوار کند. احتمالا با افراد زیادی برخورد داشته‌اید و یا حتی برای خودتان نیز پیش آمده باشد که کاری را شروع نموده و در اواسط راه، از ادامه آن منصرف شده باشید.

در این مواقع، اگر هدف محکمی داشته باشید و به هدف خود رجوع کنید، قطعا مجدد انگیزه از دست رفته خود را بازمی‌یابید و با انرژی دوباره، ادامه راه را آغاز می‌کنید. هدف شما برای مطالعه زبان می‌تواند مهاجرت، ارتقای شغلی، سفرهای گوناگون به خارج از کشور و… باشد که در نهایت مشخص کردن دقیق آن هدف، سبب می‌شود با انگیزه بسیار بیشتری به مسیر خود ادامه دهید.

۳- شنوایی خود را تقویت کنید

شنوایی خود را تقویت کنید

استفاده از ناخودآگاه ذهنی برای یادگیری زبان بسیار رایج و موثر است. به همین خاطر افرادی که به خارج کشور مهاجرت می‌کنند، زودتر به زبان آن کشور مسلط می‌شوند. جالب است بدانید حتی شنیدن واژه‌هایی که هیچ درکی از معنای آن نداریم نیز به تقویت حافظه ما کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید به فایل‌های صوتی انگلیسی گوش دهید، فیلم‌های زبان اصلی ببینید و زندگی خود را تا حد زیادی درگیر زبان انگلیسی کنید.

۴- واژه‌ها را در عبارت و جمله یاد بگیرید

یادگیری لغات در جمله و استفاده از آن باعث می‌شود که برای مدت زمان بیشتری آن لغت در ذهن شما باقی بماند. همچنین توجه داشته باشید که در انگلیسی ممکن است با کلماتی مواجه شوید که دارای چند معنی باشند و به همین خاطر یادگیری آن‌ها در جمله، سبب می‌شود که با کاربرد آن‌ها آشنا شوید و بتوانید از آن‌ها در مکالمات روزمره خود استفاده کنید.

از دست ندهید: چگونه “کلمات انگلیسی” را به خاطر بسپاریم؟

۵- برای حفظ لغات به جای نوشته‌ها از تصاویر استفاده کنید

در هنگام مطالعه زبان انگلیسی، سعی کنید به جای نوشتن معنی لغات، تصویر آن را روی کاغذ بیاورید؛ چرا که استفاده از نشانه‌ها و تصاویر، در یادگیری عمیق‌تر و سریع‌تر تاثیر به سزایی دارد.

۶- از زمان‌های پرت خود نهایت استفاده را ببرید

از زمان‌های غیرقابل استفاده و پرت خود نهایت استفاده را ببرید و حتی در اون مواقع نیز مشغول یادگیری باشید. به عنوان مثال زمان‌هایی مانند ماندن در ترافیک، زمان انتظار، ایستادن در صف‌های طولانی و… می‌تواند یکی از بهترین اوقات برای یادگیری زبان انگلیسی باشد. فقط کافیست همیشه یک دفترچه حاوی لغات همراه خود داشته باشید و یا با نصب اپلیکیشن‌های یادگیری زبان انگلیسی، زمان‌های مرده خود را به زمان‌هایی طلایی تبدیل کنید.

۷- آهسته و پیوسته پیش بروید

اینکه هر روز خود را عادت بدهید که به صورت مستمر به عنوان مثال ۱ ساعت را به یادگیری زبان اختصاص دهید بسیار بهتر و مفیدتر از این است که دو روز به مدت ۶ ساعت آموزش ببینید و برای مدت یک هفته به کل یادگیری را متوقف کنید. بنابراین ساعتی واقع‌بینانه را برای خود هدف بگذارید و به آن پایبند باشید.

۸- صبور باشید

یادتان باشد که فرآیند یادگیری به طور کلی شامل ۳ مرحله می‌شود: در مرحله اول شما اطلاعات را دریافت می‌کنید؛ در مرحله‌ی دوم اطلاعات در ذهن شما تجزیه و تحلیل می‌شود و مرحله سوم نیز به این قابلیت دست می‌یابید که از اطلاعات یادگرفته شده، استفاده کنید. بنابراین برای یادگیری زبان انگلیسی نیاز است کمی صبور باشید و حوصله به خرج دهید.

۹- جدول زمان‌بندی ترسیم کنید

جدول زمانبندی

پیشنهاد می‌شود برای نتیجه‌گیری هر چه بهتر، جدولی ترسیم کنید و تمام روزهای هفته را در آن یادداشت کنید. پس از آن هر روز را به ساعت‌های جداگانه تقسیم کرده و فعالیت‌های روزانه معمول خود اعم از تماشای تلویزیون، خواب، استحمام، غذاخوردن و غیره را داخل آن یادداشت کنید.

اکنون متوجه می‌شوید که چندین ساعت در روز را وقت خالی دارید که آن‌ها را بیهوده می‌گذراندید و با آموزش زبان انگلیسی در آن تایم‌ها، می‌توانید از وقت خود نهایت استفاده را ببرید و دیگر بهانه کمبود وقت را نداشته باشید. البته لازم به ذکر است که در این جدول باید زمان‌هایی را برای استراحت، بازی و تفریح نیز اختصاص دهید تا از یادگیری فشرده و سنگین، دل‌زده نشوید.

۱۰- در هنگام مطالعه زبان، تنوع را رعایت کنید

تسلط به زبان انگلیسی شامل تسلط به مهارت چهارگانه زبان انگلیسی یعنی نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن است و پیش‌برد این ۴ مورد در کنار هم می‌تواند منجر به موفقیت شما شود. بنابراین تا جای ممکن بر روی تقویت این مهارت‌ها به صورت موازی تمرکز کنید و به هیچ وجه یادگیری یک مهارت را فدای دیگری نکنید.

از دست ندهید: 4 قانون طلایی موفقیت در یادگیری “مهارت‌های زبان انگلیسی”

۱۱- از شبکه‌های اجتماعی استفاد مفید داشته باشید

امروزه به لطف شبکه‌های اجتماعی، امکان برقراری ارتباط با افراد در سراسر جهان امکان‌پذیر است. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید و تا جای ممکن با او به تبادل اطلاعات بپردازید و مهارت‌های خود را تقویت کنید.

۱۲- از اشتباه نهراسید

در مسیر یادگیری ممکن است موانعی برای شما ایجاد شود و یا متوجه شوید که داشتید مسیر اشتباهی را می‌پیمودید؛ در این مواقع نیاز است خونسردی خودتان را حفظ نموده و مجدد هدف درست را بررسی کنید. هم‌چنین اگر جزو افرادی هستید که بخاطر ترس از مسخره‌شدن اطرافیان و یا کمبود اعتماد به نفس، از مکالمه زبان انگلیسی پرهیز می‌کنید باید به شما بگوییم که با این کار فقط دارید روند یادگیری خود را به تعویق می‌اندازید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به جای ترس از اشتباه، با آن روبرو شوید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۱۳- از دیگران کمک بگیرید

هر کجای مسیر که احساس کردید نیاز است با کسی مشورت کرده و راهنمایی بگیرید حتما و قطعا این کار را انجام دهید. اینکه یک مشاور یا دوست در کنار خود داشته باشید که مشوق شما باشد و در مواقع دشوار به کمکتان بیاید بسیار می‌تواند در این مسیر کمک‌کننده باشد.

ارتباط با مشاوران آکادمی روان

۱۴- به خود هدیه بدهید

به خود هدیه بدهید

هدیه دادن به خود یکی از لذتبخش‌ترین کارهای دنیا است. سعی کنید برای خود هدف‌های قابل اندازه‌گیری گذاشته و پس از رسیدن به هر هدف، به خود هدیه بدهید. این هدیه می‌تواند شامل کتاب خریدن، دعوت نمودن خود به صرف قهوه، رفتن به سینما و دیدن فیلم موردعلاقه، اختصاص دادن یک روز به تفریح با دوستان و غیره باشد که خیلی خیلی به ایجاد حال خوب و انگیزه برای ادامه مسیر کمک کننده خواهدبود.

۱۵- مطالعه زبان را جزوی از سبک زندگیتان کنید

هر چقدر زندگی خود را بیشتر غرق در زبان کنید، بدون شک زودتر نیز آن را یاد می‌گیرید. از پوسترهای آموزشی انگلیسی در اتاق خود استفاده کنید، تا جای ممکن مکالمات را بیان کنید، آهنگ‌های انگلیسی گوش دهید و در شبکه‌های اجتماعی، دنبال‌کننده افراد انگلیسی زبان شوید. با این روش‌ها می‌توانید بسیار سرعت یادگیری خود را افزایش دهید.

۱۶- مطالعه زبان را از لغات پرکاربرد آن آغاز کنید

مطالعات نشان می‌دهد که با یادگیری ۱۰۰۰ لغت پرکاربرد، می‌توانید به راحتی به ۸۵ درصد زبان مسلط شوید. بنابراین اگر در آغاز راه هستید، لیستی از لغات مهم و کاربردی را برای خود مهیا کنید و یادگیری زبان را با حفظ و به کارگیری آن لغات آغاز کنید.

۱۷- کتاب زبان اصلی بخوانید

کتاب داستان انگلیسی خواندن را صرفا به قصد لذت و تفریح انجام دهید نه یادگیری؛ اصلا نیازی نیست که برای پیداکردن معنی کلماتی که نمی‌دانید از دیکشنری استفاده کنید، بلکه هدف از خواندن کتاب این است که به ساختار جملات انگلیسی عادت کنید و به مرور بتوانید معنای بیشتر لغات را متوجه شوید.

۱۸- از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید

قطعا یکی از ملزومات هر زبان آموزی، دیکشنری خواهدبود اما بسیار خوب است که شما از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید تا در صورتیکه معنی لغتی را نمی‌دانید، با نگاه کردن به مترادف‌های آن بتوانید معنی کلمه را حدس بزنید. فقط در صورتی از دیکشنری انگلیسی به فارسی استفاده کنید که پس از جستجو و تفکر زیاد، معنی کلمه‌ای را هم‌چنان متوجه نشده باشید.

از دست ندهید: بهترین “کتاب‌های خودآموز” انگلیسی

۱۹- پادکست و فایل صوتی گوش دهید

پادکست یک مجموعه از فایل‌های صوتی است که در موضوعات مختلفی ارائه می‌شود. شما می‌توانید با توجه به علاقه خود یک یا چند مورد از آن موضوعات را انتخاب نموده و در اوقات فراغت به آن پادکست‌ها گوش دهید. گوش دادن به فایل‌های صوتی در تقویت مهارت گفتاری شما بسیار کمک‌کننده خواهدبود.

۲۰- مرور مطالب را فراموش نکنید

یادتان باشد مطلبی که به حافظه سپرده می‌شود، در ابتدا وارد حافظه کوتاه‌مدت خواهد شد و فقط با تمرین و تکرار زیاد و مرورهای مناسب، شما می‌توانید مطلب را از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت خود ارجاع دهید. بنابراین از رعایت فواصل زمانی علمی و تائید شده برای مرور مطالب، غافل نشوید.

۲۱- تمرین، تمرین و تمرین کنید

واضح است که هرچقدر بیشتر تمرین داشته باشید، مدت زمان یادگیری شما کاهش و میزان یادگیری افزایش می‌یابد. بنابراین تا جایی که در توان دارید تمرین کنید و مهارت‌های خود را تقویت نمایید.

۲۲- از جعبه لایتنر استفاده کنید

یکی از بهترین و مفیدترین روش‌ها برای حفظ اصولی واژگان، استفاده از جعبه لایتنر است. به کمک این جعبه جادویی شما می‌توانید طبق زمان‌های مناسب مرور، یک لغت را بارها و بارها مرور کرده تا آن را به حافظه بلندمدت خود بسپارید. فراموش نکنید این روش یک روش جهانی و شناخته شده برای یادگیری می‌باشد. خبر خوش این است که با دانلود اپلیکیشن آکادمی کریمی، شما می‌توانید کاملا رایگان به یک جعبه لایتنر آموزشی دسترسی داشته باشید و از آن نهایت بهره را ببرید.

۲۳- از امکانات و متدهای آموزشی معتبر استفاده کنید

استفاده از کلاس‌های آموزشی و کتاب‌های مرجع معتبر در این زمینه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. البته بسیاری از افراد یادگیری زبان در خانه را ترجیح می‌دهند که به این افراد نیز استفاده از بسته‌های آموزشی مطمئن را پیشنهاد می‌کنیم تا با برنامه‌ریزی، کمک مشاورین متخصص و استفاده از متدهای آموزشی مورد قبول بتوانند به بهترین بازخورد برسند.

آکادمی زبان روان با چندین سال سابقه در این زمینه و همراه داشتن تیمی بسیار حرفه‌ای و متخصص، یاری‌دهنده شما در این مسیر نسبتا دشوار خواهدبود و شما می‌توانید با استفاده از بسته‌های آموزشی این مجموعه و یا حتی دانلود اپلیکیشن آن، در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین یادگیری را داشته باشید و به این زبان بین‌المللی و بسیار مهم تسلط پیدا کنید.

برای یادگیری بیشتر ویدئوی زیر را مشاهده نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا