آمورش

آزمون زبان دولینگو و هر آنچه درباره آن باید بدانید

احتمالاً شما هم نام آزمون دولینگو را شنیده‌اید، اگر قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور دیگری دارید و متقاضی دانشگاهی در ایالات متحده، کانادا یا اروپا هستید، احتمالاً ملزم به شرکت در آزمونی خواهید بود که مهارت شما در زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. ممکن است با آزمون‌های رایج سنجش مهارت انگلیسی مانند TOEFL و IELTS آشنا باشید. همه ما اسم آزمون تافل و آزمون آیلتس را زیاد شنیده‌ایم. شاید حتی خیلی از ما در این آزمون‌ها شرکت کرده باشیم، ولی به تازگی اسم چند آزمون دیگر هم بیش‌تر از قبل به گوش ما می‌خورد. یکی از این آزمون‌ها، آزمون دولینگو است.

آزمون Duolingo، یا به اختصار (DET)، گزینه جدیدی است. ممکن است که اسم دولینگو را قبلاً در قالب اپلیکیشن زبان هم شنیده باشید، اما جالب است بدانید که در حال حاضر، آزمون زبان دولینگو یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان در سراسر جهان است. آزمون زبان دولینگو به طور رسمی در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد اما تا بحران COVID-19 در سال ۲۰۲۰، به طور گسترده مورد پذیرش قرار نگرفت و تا حدودی گمنام باقی‌مانده بود. در ادامه خواهید خواند که چرا این آزمون در زمان کویید ۱۹ مورد استقبال قرار گرفت.

در این مقاله سعی کرده‌ایم به شما توضیح دهیم که آزمون زبان دولینگو چیست و چرا متفاوت است؛ شما را با آزمون انگلیسی دولینگو، مقررات و شرایط این آزمون و ویژگی‌ها و تفاوت‎هایش نسبت به سایر آزمون‌های معتبر سنجش مهارت زبان آشنا کنیم و تلاش کرده‌ایم تا به سؤالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید پاسخ دهیم.

چرا به یک آزمون زبان جدید نیاز داریم؟

برای بسیاری از دانشجویان، روند شرکت در آزمون‌های مهارت انگلیسی می‌تواند چالش برانگیز باشد. به طور معمول، شما باید از هفته‌ها یا حتی از ماه‌ها قبل برای امتحان برنامه‌ریزی کنید؛ ممکن است حتی لازم باشد مسافت زیادی را تا یک مرکز برگزاری آزمون طی کنید.

علاوه براین تجربه خود آزمون می‌تواند استرس زا باشد و بعد از آزمون هم برای دریافت نتایج خود باید هفته‌ها صبر کنید. شاید مهم‌تر از تمام این موارد، هزینه این آزمون‌ها باشد. هزینه شرکت در آزمون‌های تافل و آیلتس چند صد دلار است و اگر بار اول که امتحان می‌دهید نمره مورد نظر خود را به‌دست نیاورده باشید، روز از نو روزی از نو! دوباره باید تمام این مراحل را از اول از سر بگذرانید.

چرا آزمون دولینگو؟

طی دو سال گذشته، بیش از ۵۰۰ مرکز آموزشی و دانشگاه، استفاده از آزمون Duolingo را به عنوان بخشی از روند پذیرش خود آغاز کرده‌اند. این مراکز شامل بسیاری از دانشگاه‌های معتبر مانند دوک، UCLA، کلمبیا، نیویورک، ییل و صدها دانشگاه دیگر می‌شوند. اگر یکی از دانشگاه‌های مورد نظر شما، آزمون Duolingo English را قبول می‌کند، ممکن است بخواهید این آزمون را امتحان کنید. با شرکت در این آزمون این فرصت را خواهید داشت تا مهارت‌های انگلیسی خود را به نمایش بگذارید.

در آزمون Duolingo یا همان (DET)، هدف استفاده از فناوری، فراهم آوردن امکان دسترسی به آموزش و ارزیابی، برای همه افراد است. با استفاده از فناوری مدرن، هیچ دلیلی وجود ندارد که تشخیص مهارت انگلیسی شما این‌قدر دشوار و یا به این اندازه گران باشد. فراموش نکنید که شما هزینه این آزمون‌ها را به دلار پرداخت می‌کنید. (البته اگر بخواهید هم نمی‌توانید فراموش کنید!) استفاده از تکنولوژی‌ای که در دسترس همه هست، یکی از دلایلی است که آزمون انگلیسی Duolingo یک تجربه آزمون ابتکاری را ایجاد کرده است؛ تجربه‌ای راحت، ارزان قیمت و سریع.

آزمون Duolingo رویکرد کاملاً متفاوتی برای تست ارائه می‌دهد، چراکه می‌توانید در خانه، در اتاق خودتان و با استفاده از کامپیوتر شخصی خودتان، در این آزمون شرکت کنید. هیچ مرکز برگزاری آزمون و هیچ وقت قبلی وجود ندارد. هزینه شرکت در آزمون دولینگو کاملاً مقرون به‌صرفه است و می‌توانید هر موقع که دوست دارید، به‌صورت آنلاین در آزمون شرکت کنید. این آزمون زیر یک ساعت طول می‌کشد و شما ظرف مدت دو روز نتیجه آزمون را دریافت می‌کنید. بعد هم می‌توانید نتایج خود را بدون پرداخت هزینه اضافی به تعداد نامحدودی از مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها ارسال کنید.

علاوه بر این، آزمون انگلیسی Duolingo، هم شامل مصاحبه ویدیویی و هم نمونه نوشتاری است. این مصاحبه و نمونه نوشتاری، به همراه گزارش نمره آزمونتان، با دانشگاه‌های مورد نظر شما به اشتراک گذاشته می‌شود. بله، درست متوجه شدید؛ شما هنگام شرکت در آزمون، جلوی دوربین خواهید رفت! در طول آزمون، یک ناظر از شما می‌خواهد که به سوالات به زبان انگلیسی پاسخ دهید. این مصاحبه ویدئویی نسبت به گزارش نمره تنها، تصویر کامل‌تری را از مهارت زبان انگلیسی متقاضی ارائه می‌دهد.

بد نیست بدانید که آزمون Duolingo English هم مانند سایر آزمون‌های سنجش زبان، ایمن و قابل اعتماد است، چرا که از فناوری‌های پیشرفته علمی در حیطه جرم‌شناسی و بیومتریک (بیومتریک به مجموعه روش‌های خودکار تشخیص یا تأیید هویت یک موجود زنده به روش اندازه گیری مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری آن موجود گفته می شود) استفاده می‌کند و یک شخص واقعی وجود دارد که از راه دور بر آزمون نظارت می‌کند. حتی آزمون آنلاین هم مراقب امتحان دارد، پس خیلی به فکر روش‌های احتمالی تقلب نیافتید.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون تافل و آزمون آیلتس دوتا از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های سنجش مهارت‌های زبان در سطح جهان هستند. اکثر دانشگاه‌های دنیا برای پذیرش دانشجوی خارجی، این آزمون‌ها را ملاک قرار می‌دهند. در چند سال اخیر آزمون انگلیسی دولینگو هم به لیست آزمون‌های معتبر زبان در برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌های دنیا اضافه شده است.

اما آزمون دولینگو چیست؟
آزمون Duolingo یک آزمون زبان آنلاین است که سطح زبان انگلیسی شما را در مهارت‌های چهار‌گانه (Reading, Writing, Listening, Speaking) با روشی متفاوت از آزمون‌های مرسوم می‌سنجد. دولینگو یک آزمون تطبیقی یا انطباقی (Adaptive) مبتنی بر کامپیوتر است.

انطباقی به چه معناست؟

حالا که کم و بیش با آزمون دولینگو آشنا شده‌اید، باید ببینیم منظور از آزمون انطباقی چیست. این آزمون پرسش به پرسش پیش می‌رود. روند سؤالات آن از آسان به سخت طراحی شده است و بسته به عملکرد شما در هر سوال، سوال بعدی برای شما انتخاب می‌شود.

این یعنی اگر شما به یک سؤال جواب درست بدهید، سؤال بعدی سخت‌تر می‌شود، ولی اگر به سؤالی جواب اشتباه بدهید، سطح سوال بعدی برای شما پایین‌تر می‌آید تا مجدداً به شما توانایی درست جواب دادن به سؤالات را بدهد؛ در نتیجه در طول آزمون، ممکن است آزمون‌دهنده چند بار به یک نوع خاص سؤال برخورد کند. در ادامه انواع سؤالات آزمون دولینگو را بررسی خواهیم کرد.

آزمون دولینگو از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

آزمون دولینگو به طور کلی از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

 • آمادگی برای تست (۵ دقیقه): در این بخش از آزمون انگلیسی دولینگو، قوانین و مقررات آزمون دولینگو به شما ارائه می‌شوند.
 • آزمون اصلی (۴۵ دقیقه): در آزمون اصلی دولینگو، مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی شما (Reading, Writing, Listening, Speaking)، در چند بخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
 • مصاحبه ویدئویی (۱۰ دقیقه): در این بخش از آزمون دولینگو، شما یک مصاحبه ویدئویی خواهید داشت. این مصاحبه به همراه نتایج آزمون انگلیسی دولینگو (DET)، برای مراکز آموزشی و دانشگاه‌های مورد نظر شما ارسال می‌شود. این قسمت از آزمون نمره دهی نمی‌شود.

هدف آزمون انگلیسی دولینگو، سنجش دانش شما نسبت به کلمات انگلیسی، دستور زبان انگلیسی، تلفظ واژگان انگلیسی، لحن صحیح در بیان واژگان و تلفظ صحیح لغات، توانایی خواندن، نوشتن و البته درک مطلب شنیداری است. ظاهر شدن سؤالات آزمون در هر یک از این مهارت‌ها، به غیر از دو سؤال آخر ( که در واقع Writing و مصاحبه ویدئویی است) نظم و ترتیب خاصی ندارد و کاملاً تصادفی است. دو سؤال آخر شامل یک پاسخ تشریحی طولانی (بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه) و یک پاسخ شفاهی (۳۰ تا ۹۰ ثانیه) می‌شوند.

ثبت نام آزمون دولینگو را چگونه انجام دهیم؟

برای ثبت‌نام در آزمون دولینگو باید اول به سایت دولینگو مراجعه کنید و یک حساب کاربری در این سایت ایجاد کنید. بعد از با تکمیل فرم ثبت سفارش که در انتهای این صفحه قرار گرفته است، می‌توانید هزینه آزمون را با هر کارت اعتباری معتبری پرداخت کنید و در این آزمون شرکت کنید.

جالب است بدانید که بعد از پرداخت هزینه آزمون، خودتان می‌توانید زمان برگزاری آزمون دولینگو را بدون هیچ محدودیتی انتخاب کنید. البته نیازی نیست که زمان آزمون را همان موقع که هزینه آزمون را پرداخت می‌کنید، مشخص کنید.

هزینه ثبت نام آزمون دولینگو ۴۹ دلار است.

شرکت در آزمون دولینگو

الزامات، قوانین و مقررات آزمون دولینگو

از آنجایی که آزمون انگلیسی Duolingo یک آزمون آنلاین است، قوانین نامتعارف و سخت‌گیرانه‌ای دارد. شما باید بدون حضور شخص دیگری و به تنهایی، در یک اتاق پرنور حضور داشته باشید، گوش‌هایتان باید کاملاً مشخص باشند (مو یا هدفون آن‌ها را نپوشانده باشد)، حق ندارید از عینک آفتابی، هدفون یا هر چیز دیگری که چهره شما را بپوشاند استفاده کنید و حق استفاده از قلم و کاغذ هم ندارید. اگر حتی یک مورد را هم رعایت نکنید، دولینگو آزمون شما را باطل می‌کند و حتی در مواردی ممکن است شما را از شرکت مجدد در آزمون هم محروم کند.

مقررات آزمون دولینگو

شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که اگر تقلب کنید چه کسی از تقلب شما باخبر می‌شود؟ باید بدانید به محض این که آزمون شروع شد، نرم‌افزار آزمون صفحه نمایش شما را ضبط می‌کند؛ همچنین این نرم‌افزار از پروتکل‌هایی استفاده می‌کند که خروج از مرورگر یا باز کردن تب جدید را تشخیص می‌دهند.

همان‌طور که در مقررات آزمون زبان انگلیسی Duolingo صریحاً اعلام شده است، دولینگو این حق را در صورت صلاح‌دید، می‌تواند آزمون شما را تأیید نکند یا حتی نتایج آزمون های قبلی شما را باطل اعلام کند، بدون این‌که پولتان را استرداد کند. با توجه به شدت و نوع تخلف و تقلب، شرکت‌کنندگان ممکن است از شرکت مجدد در آزمون به صورت دائم محروم شوند.

برای شرکت در این آزمون تنها می‌­توانید از یک آدرس ایمیل یا حساب کاربری دولینگو استفاده کنید و اگر حساب کاربری دومی دارید، مسدود خواهد شد. استفاده از افزونه­‌های Plug-in یا Add-on مانند (Grammarly) بر روی مرورگر مجاز نیست.

یادداشت‌برداری غیرمجاز است و درصورتی که در هنگام برگزاری آزمون انگلیسی دولینگو چیزی بنویسید، نتیجه آزمون شما صادر نشده و دیگر مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود. همچنین اگر وب‌کم شما در محلی قرار دارد که در بالا و مرکز صفحه نمایش کامپیوتر نیست، ممکن است این پیغام را دریافت کنید که «دوربین باید مستقیماً در بالای مانیتور و در مرکز آن قرار بگیرد».

استفاده از تلفن یا گوشی موبایل غیرمجاز است. استفاده از آیپد، تبلت و دیگر دستگاه­‌های هوشمند در حین آزمون انگلیسی دولینگو غیرمجاز است. اگر به هردلیلی، مانند، اشکالات فنی یا قطع اینترنت در زمان امتحان، آزمون شما کامل نشد، شما مجاز خواهید بود که مجدداً آزمون را در زمان دیگری انجام دهید. در چنین شرایطی، آزمون اول برای شما حساب نمی‌شود و آزمون دوم به عنوان تنها آزمون شما حساب خواهد شد. برای مطالعه دقیق‌تر قوانین و مقررات آزمون دولینگو می‌توانید به سایت دولینگو مراجعه کنید.

الزامات آزمون زبان دولینگو

سایت دولینگو برای اینکه تأکید کند آزمونش بسیار ساده برگزار می‌شود و هر کسی به راحتی می‌تواند در این آزمون شرکت کند، الزامات تست را به ۵ مورد محدود کرده است. الزامات آزمون زبان دولینگو در سایت به این صورت بیان شده‌اند:

«برای شرکت در این آزمون باید پاسپورت یا گواهی نامه یا هر مدرک شناسایی عکس‌داری که مورد تأیید دولت باشد را با خود به همراه داشته باشید. علاوه بر این شما به یک اتاق روشن و ساکت، ۶۰ دقیقه وقت آزاد، یک کامپیوتر و یک اتصال اینترنت مطمئن نیاز دارید. کامپیوتر شما باید به دوربین جلو، میکروفون و اسپیکر مجهز باشد و حالا تنها کافی است که به سوالات جواب دهید.»

نتیجه آزمون دولینگو

بر خلاف آزمون تافل و آیلتس که زمان زیادی برای اعلام نتایج امتحان نیاز دارند، اعلام نتیجه آزمون دولینگو، چون به‌ صورت کامپیوتری ارزیابی می‌شود، زمان زیادی نمی‌برد. شاید باورش برایتان سخت باشد، ولی برای دریافت نتیجه آزمون دولینگو فقط کافی است دو روز صبر کنید. اعلام نتایج آزمون دولینگو تنها ۴۸ ساعت بعد از آزمون انجام می‌شود.

آیا آزمون دولینگو آزمون معتبری است؟

در طی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰، مراکز برگزاری آزمون، در بسیاری از کشورها از جمله ایران تعطیل شدند و برگزاری آزمون‌های اصلی از جمله TOEFL iBT و IELTS تا پایان منع تجمعات منحل شد. در نتیجه این محدودیت‌ها، هزاران دانشجوی امیدوار به تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی زبان، نتوانستند نمرات آزمون انگلیسی خود را (که بخشی از الزامات تقاضای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان است) به عنوان بخشی از برنامه‌های دانشگاهی خود ارائه دهند، چون اصلاً آزمونی وجود نداشت.

برای رفع این مشکل، بسیاری از دانشگاه‌ها اعتبار آزمون دولینگو را تأیید کردند. چرا که آزمون زبان دولینگو نیازی به محل برگزاری ندارد. DET یا همان آزمون انگلیسی دولینگو، یک آزمون «در خانه» است و نیازی به برگزاری آزمون به صورت دسته‌جمعی نیست! به عبارت دیگر در این شرایط هم آزمون Duolingo می‌تواند مهارت زبان انگلیسی شما را بسنجد. از این رو خیلی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، نمره آزمون انگلیسی دولینگو را به عنوان معیار مهارت زبان انگلیسی متقاضیان تأیید کرده‌اند.

آزمون دولینگو در حال حاضر از طرف چند صد مرکز آموزشی، دانشگاه و کالج در کانادا، آمریکا و دیگر نقاط جهان، مورد تأیید قرار گرفته است که البته بیش‌تر برای مقطع لیسانس و در بعضی موارد برای مقطع فوق لیسانس مورد قبول است.

آیا آزمون دولینگو آزمون معتبری است

نحوه نمره‌دهی در آزمون دولینگو به چه شکل است؟

در آزمون دولینگو کلیه امتیازدهی‌ها توسط کامپیوتر انجام می‌‌شود و شرکت‌کنندگان در آزمون بعد از ۴۸ ساعت، نتایج تأیید شده خود را دریافت می‌کنند. نمره این آزمون عددی بین ۱۰ تا ۱۶۰ است. بر اساس

برای مشاهده تفسیر دقیق نتایج دولینگو به سایت رسمی دولینگو مراجعه کنید.

زیر نمرات آزمون زبان دولینگو

زیرنمرات آزمون زبان دولینگو به چهار بخش Literacy، Comprehension، Conversation و production تقسیم می‌شوند.

 • Literacy (سواد): توانایی و مهارت شما را در خواندن و نوشتن می‌سنجد.
 • Comprehension (درک مطلب): توانایی و مهارت شما را در خواندن و شنیدن می‌سنجد.
 • Conversation (مکالمه): توانایی و مهارت شما را در شنیدن و صحبت کردن می‌سنجد.
 • Production (تولید): توانایی و مهارت شما را در نوشتن و صحبت کردن می‌سنجد.

اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق‌تری از زیر‌نمرات آزمون زبان دولینگو داشته باشید، ویدئو زیر را ببنید.

معادل‌سازی نمره آزمون دولینگو

مهارت زبان انگلیسی آزمون‌دهنده آزمون زبان دولینگو، طبق چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (Common European Framework of Reference for Languages) که به اختصار CEFR نامیده می‌شود، به چهار سطح تقسیم می‌شود.

 • کاربر زبان سطح یک : کاربر پایه زبان، معادل با CEFR A1-A2، سطوح ابتدایی و مقدماتی زبان.
 • کاربر زبان سطح دو : کاربر مستقل زبان، معادل با سطوح CEFR B1-B2، سطوح متوسط و بالاتر از متوسط زبان.
 • کاربر زبان سطح سه : کاربر مسلط زبان، معادل با سطح CEFR C1، سطح پیشرفته
 • کاربر زبان سطح چهار : کاربر ماهر و متبحر زبان، معادل با سطح CEFR C2، سطح مسلط

جدول مقایسه نمرات در سایت دولینگو، مهارت زبان انگلیسی آزمون‌دهندگان دولینگو در این چهار سطح را این‌گونه تفسیر می‌کند:

 • نمره (۱۰-۵۵): توانایی درک کلمات و عبارات بسیار ابتدایی انگلیسی را دارد. می‌تواند اطلاعات ساده و مستقیم را درک کند و در موقعیت‌های آشنا منظور خود را برساند.
 • نمره (۶۰-۸۵): توانایی درک نکات اصلی شفاهی یا نوشتاریِ در مفاهیم عینیِ مرتبط با مسائل معمول، مانند کار و مدرسه را دارد. می‌تواند تجربیات، اهداف و جاه طلبی‌ها، نظرات و برنامه ها را با کمی مکث و ناشیانه توصیف کند.
 • نمره (۹۰-۱۱۵): می‌تواند اکثر اهداف و نیازهای ارتباطی را حتی در موضوعات و موقعیت‌های نا‌آشنا برآورده کند. توانایی درک ایده‌های اصلی گفتار یا نوشته را، هم در مفاهیم عینی و هم در مفاهیم انتزاعی دارد. می‌تواند تقریباً به راحتی با افراد مسلط بر زبان انگلیسی گفتگو کند.
 • نمره (۱۲۰-۱۶۰): توانایی درک مطالب دشوار نوشتاری یا شفاهی از جمله زبان تخصصی را دارد. می‌تواند زبان ضمنی، تمثیلی، کاربردی و اصطلاحی را درک کند. می‌تواند از زبان به‌صورت انعطاف پذیر و مؤثر، برای بیش‌تر اهداف اجتماعی، دانشگاهی و شغلی استفاده کند.

مقایسه نمرات آزمون دولینگو با آیلتس و تافل

بر اساس تحقیقاتی که نمرات آزمون انگلیسی دولینگو را به نمرات کلی TOEFL iBT و نمرات کلی آیلتس پیوند می‌دهد، سایت دولینگو یک جدول مقایسه‌ای را برای کمک به شما ایجاد کرده است. این داده‌ها بر اساس نتایج آزمون‌ ۲۳۱۹ آزمون‌دهنده که در آزمون زبان دولینگو و آزمون تافل شرکت کرده‌اند و ۹۹۱ آزمون‌دهنده که در آزمون زبان دولینگو و آزمون آیلتس شرکت کرده‌اند، به‌دست آمده است.

آزمون دولینگو مورد قبول کدام دانشگاه‌هاست؟

دولینگو با مؤسسات آموزشی زیادی در سراسر جهان هم‌کاری دارد، از جمله چند صد دانشگاه، کالج و مؤسسات آموزشی که آزمون انگلیسی دولینگو را به عنوان بخشی از روند پذیرش خود قبول می کنند. دوک، UCLA، کلمبیا، نیویورک، ییل و صدها دانشگاه دیگر از جمله این مراکز هستند. برای مشاهده لیست کامل دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی که این آزمون را تأیید می‌کنند، می‌توانید به سایت دولینگو مراجعه کنید.

آزمون دولینگو مورد قبول کدام دانشگاه‌هاست؟

پنج مزیت مهم آزمون دولینگو نسبت به سایر آزمون‌های زبان

و حالا کمی دقیق‌تر به مزیت‌های دولینگو بپردازیم:

۱- در دسترس بودن آزمون دولینگو

در دسترس بودن مهم‌ترین مزیت این آزمون نسبت به سایر آزمون‌هاست. آزمون دولینگو یا همان (DET) به طور خاص برای دسترسی آسان، کارآیی و کاربرپسندی طراحی شده است و نیازی به سفر به یک مرکز برگزاری آزمون ندارد. شما می‌توانید با کامپیوتر شخصی خود و با اتصال به یک اینترنت مطمئن، در هر جایی در این آزمون شرکت کنید.

۲- هزینه پایین‌تر نسبت به سایر آزمون‌ها

هزینه آزمون دولینگو بسیار کمتر از سایر آزمون‌های برجسته و مطرح سنجش مهارت زبان انگلیسی است. (با ۵۰ دلار، فقط یک چهارم یا یک پنجم هزینه رقبا)

۳- مشاهده نتایج سریع‌تر از آزمون‌های دیگر

کل مراحل پردازش و امتحان را می‌توان در کمتر از یک ساعت انجام داد. شرکت‌کنندگان آزمون در کمتر از ۴۸ ساعت می‌توانند نتایج تأیید شده خود را دریافت کنند. اهمیت این دسترسی آسان در طی بحران COVID-19 سال ۲۰۲۰ هنگامی که آزمون‌هایی مانند TOEFL iBT و IELTS مجبور شدند مراکز آزمون را برای مدت طولانی تعطیل کنند کاملاً مشخص شد. البته کمی بعدتر، TOEFL iBT و IELTS هم خیلی زود نسخه‌های “در خانه” آزمون‌های خود را ایجاد کرده‌اند.

۴- امکانات ویژه معلولین

یکی دیگر از مؤلفه‌های دسترسی آسان این آزمون، مربوط به مکان‌هایی است که برای امتحان دادن افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است. در وبسایت آزمون دولینگو، شرکت‌کنندگان می‌توانند با ثبت درخواست از طریق ایمیل، محل و مکان برگزاری امتحان را مخصوص معلولان انتخاب کنند.

۵- الگوریتم‌های امتیازدهی آزمون

به نظر می‌رسد اطمینان از کیفیت امتیازدهی نیز از نقاط قوت آزمون دولینگو باشد، چون روند آن کاملاً کامپیوتری است و به همین خاطر از خطای انسانی در امتیازدهی (به عنوان مثال خستگی، تعصب، تفسیر متفاوت و غیره) جلوگیری می‌شود. برای سؤالات Speaking و Writing طولانی‌تر، الگوریتم‌های مورد استفاده برای امتیازدهی به این سؤالات، شامل دقت دستوری، پیچیدگی دستوری، پیچیدگی لغوی، تنوع واژگان، ارتباط و هماهنگی با سؤال است. الگوریتم امتیازدهی برای سؤالات مربوط به Speaking همچنین شامل روان بودن و ویژگی‌های صوتی است. به گفته سایت دولینگو، این الگوریتم‌ها با استفاده از “اعتبار سنجی متقابل” ارزیابی شده‌اند. به گفته دولینگو، عملکرد یک آزمون‌دهنده در ارزیابی با سؤالات تطبیقی (سازگار با کامپیوتر) بهتر از عملکرد او در ارزیابی با فرم ثابت خواهد بود.

مهم‌ترین تفاوت‌های آزمون دولینگو با آزمون‌های تافل و آیلتس

۱- حضور در آزمون

مهم‌ترین تفاوت بین آزمون دولینگو و آزمون تافل و آیلتس میزان دسترسی داوطلبان به این آزمون‌هاست. شرکت‌کنندگان در آزمون‌های تافل و آیلتس باید در محل برگزاری امتحان حضور پیدا کنند، در حالی که برای شرکت در آزمون دولینگو شما می‌توانید در اتاق خود و با کامپیوتر شخصی خود در این آزمون شرکت کنید.

۲- زمان برگزاری آزمون

بر خلاف آزمون تافل و آزمون آیلتس که به طور معمول هر ۱۰ روز یک بار برگزار می‌شوند، شما در هر ساعتی از شبانه‌روز و هر روز از سال که اراده کنید می‌توانید در آزمون انگلیسی دولینگو شرکت کنید.

۳- هزینه آزمون

هزینه شرکت در آزمون آیلتس ۲۱۵ دلار و هزینه شرکت در آزمون تافل ۲۲۵ دلار است. در حالی که شما فقط با پرداخت کم‌تر از ۵۰ دلار (دقیقاً ۴۹ دلار) می‌توانید در آزمون دولینگو شرکت کنید.

۴- زمان اعلام نتایج آزمون

نتایج آزمون انگلیسی Duolingo بعد از ۴۸ ساعت به شما تحویل داده می‌شوند، در حالی که نتایج آزمون‌های آیلتس و تافل حداقل بین ۱۰ تا ۱۳ روز زمان می‌برند تا به‌دست شما برسند.

۵- محدودیت ارسال به موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها

شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه اضافه‌ای، نتایج آزمون خود را برای هر چند دانشگاه و مؤسسه آموزشی که بخواهید ارسال کنید. در حالی که شما نتایج آزمون آیلتس خود را تنها برای ۵ مؤسسه آموزشی و دانشگاه، و نتایج آزمون تافل خود را برای ۴ مؤسسه آموزشی و دانشگاه، می‌توانید به صورت رایگان ارسال کنید. در صورت درخواست تعداد بیش‌تر گزارش نمرات، بابت هر گزارش نمره، باید ۲۰ دلار پرداخت کنید.

با وجود این که در آزمون دولینگو هم مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌گیرند، اما سؤالات و متون ارائه شده در این آزمون مثل آزمون‌های تافل و آیلتس طولانی و حوصله سر بر نیستند.

سوالات آزمون دولینگو

در آزمون زبان دولینگو هفت بخش مختلف وجود دارد:

 • آزمون C
 • سؤالات واژگان بله – خیر کتبی
 • سؤالات واژگان بله – خیر شفاهی
 • املا
 • Elicit Imitation (با صدای بلند بخوانید)
 • Speaking طولانی
 • Writing طولانی.

علاوه بر این هفت بخش، دو بخش از آزمون وجود دارد که بدون امتیاز است و در پایان آزمون به آن‌ها بر می‌خورید: مصاحبه شفاهی و نمونه Writing شما.

پنج بخش اول سؤالات، سؤالات CAT (Computer Adaptive Test) است. سطح دشواری سؤالاتی که به داوطلبان آزمون ارائه می‌شود به عملکرد آن‌ها در قسمت قبلی آزمون بستگی دارد. سطح دشواری سؤالاتی که در این پنج قسمت آزمون وجود دارند، براساس پاسخ شما به سؤالات قبلی هستند. این یعنی سؤالات از طریق یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی و بر اساس تعدادی از متغیرهای روان‌شناختی، از جمله متغیرهای نحوی، صرفی و واژگانی، تخمین زده می‌شوند.

علاوه بر این، نوع سؤال بر اساس عملکرد شما در آزمون Duolingo تا آن مرحله متفاوت خواهد بود. در دفترچه راهنمای آزمون آمده است که برای هر آزمون آزمایشی، یک فرد آزمون‌دهنده حداقل سه نوع از این سؤالات را با حداکثر هفت مورد از یک نوع سؤال، دریافت می‌کند. این یعنی یک شرکت‌کننده معمولی، باید بین ۲۰ تا ۳۰ سؤال را از این پنج بخش پاسخ دهد.

دو بخش Writing و Speaking طولانی، سازگار با کامپیوتر (تطبیقی) نیستند، اما باز هم از نظر سطح سختی متغیرند. سطح سختی این بخش از آزمون هم بر اساس عملکرد آزمون‌دهنده تا این مرحله از آزمون تغییر می‌کند.

در آخر می‌رسیم به دو بخش بدون امتیاز آزمون (مصاحبه شفاهی و نمونه Writing)، که در پایان آزمون ارائه شده‌اند. طبق گفته وب‌سایت دولینگو، این سؤالات نمره‌گذاری نمی‌شوند اما در اختیار مؤسسات آموزشی‌ای قرار می‌گیرند که آزمون‌دهنده نتایج خود را برای آن‌ها ارسال می‌کند.

نمونه سؤالات آزمون دولینگو

در این بخش به بررسی سؤالات آزمون دولینگو می‌پردازیم و یک نمونه از سؤالات هر قسمت را عنوان می‌کنیم.

کامل کردن کلمات یا C-Test

بخش C-Test آزمون، یک متن کوتاه نوشتاری (سه یا چهار جمله) دارد که جمله اول و جمله آخر کامل هستند. جملات میانی کلماتی دارند که در بعضی از قسمت‌ها ناقصند. در این قسمت برای هر جای خالی در کلمه، یک حرف در نظر گرفته شده است و شرکت‌کننده در آزمون باید جای خالی را با حرف مناسب پر کند. شرکت‌کنندگان در آزمون با تکمیل کلمات ناقص در پاراگراف به موارد آزمون c پاسخ می‌دهند. در عکس زیر، کلمات ناقص در کادرهای متنی قرار دارند و حروف ارائه شده در کلمات ناقص به رنگ خاکستری هستند و حروفی که توسط آزمون‌دهنده تکمیل شده‌اند به رنگ نارنجی نشان داده شده‌اند.

کامل کردن کلمات یا C-Test در آزمون انگلیسی دولینگو

سؤالات واژگان بله – خیر کتبی

در این بخش از سؤالات، آزمون‌دهنده لیستی از کلمات و کلمات شبه انگلیسی ارائه می‌شود. داوطلب باید کلمات واقعی انگلیسی را با کلیک روی آن‌ها شناسایی کند. تعداد کل کلمات انگلیسی و کلمات شبه انگلیسی برای هر سؤال متفاوت است.

سؤالات واژگان بله - خیر کتبی در آزمون انگلیسی دولینگو

سؤالات واژگان بله – خیر شفاهی

در بخش شفاهی سؤالات Vocabulary بله / خیر، شرکت‌کننده در آزمون باید روی نماد صدا کلیک کند تا تلفظ کلمه مورد نظر پخش شود. بعد از آن آزمون‌دهنده بر روی نماد علامت‌گذاری کلیک می‌کند تا اگر کلمه انگلیسی واقعی است، برجسته شود و اگر کلمه یک کلمه واقعی انگلیسی نیست آن را کلیک/ برجسته نمی‌کند. در این بخش هم تعداد کل کلمات انگلیسی و کلمات شبه انگلیسی برای هر سؤال متفاوت است.

دیکته و املای کلمات

در بخش دیکته یا املا، شرکت‌کننده در آزمون Duolingo

، متن گفتاری را می‌شنود (طول آن با توجه به سطح دشواری سؤال متفاوت است، اما معمولاً در مورد یک یا دو جمله است) و سپس باید جمله‌ای که شنیده را با استفاده از صفحه کلید تایپ کند. آزمون‌دهنده یک دقیقه وقت دارد تا سؤال را به پایان برساند و می‌تواند متن گفتاری را تا سه بار بشنود.

بخش سؤالات Elicit Imitation (با صدای بلند بخوانید)

در این بخش از سؤالات، یک جمله نوشته شده به آزمون‌دهنده ارائه می‌شود که شرکت‌کننده در آزمون باید با استفاده از میکروفون کامپیوتر، جمله را با صدای بلند بیان کند.

تگ آلت: بخش سؤالات Elicit Imitation (با صدای بلند بخوانید) آزمون زبان دولینگو

بخش سؤالات Elicit Imitation (با صدای بلند بخوانید) آزمون زبان دولینگو

بخش Speaking طولانی

در سؤالات این بخش از Speaking، آزمون‌دهنده باید در چهار قسمت به صورت شفاهی پاسخ دهد: یک شرح تصویر، دو قسمت مختلف نوشتاری و یک پیام صوتی (شرکت‌کنندگان در آزمون حداکثر سه بار می‌توانند پیام صوتی را بشنوند). سطح دشواری این سؤالات (مهارت بالا، متوسط یا پایین) با توجه به عملکرد آزمون‌دهنده در قسمت قبلی آزمون تعیین می‌شود. از آزمون‌دهنده خواسته می‌شود که “حداقل ۳۰ ثانیه” در پاسخ به بخش صوتی صحبت کند. برای بعضی از قسمت‌ها، به شرکت‌کننده در آزمون دولینگو، ۳۰ ثانیه زمان داده می شود تا جواب خود را آماده کند.

بخش Speaking طولانی آزمون انگلیسی دولینگو

بخش Writing طولانی

برای بخش Writing طولانی، شرکت‌کننده در آزمون باید به چهار قسمت مختلف پاسخ دهد. سه قسمت توضیحات تصویر و یک بخش نوشتاری که در آن آزمون‌دهنده باید توضیح دهد. جواب آزمون‌دهنده باید حداقل ۵۰ کلمه باشد. مثل سؤالات بخش Speaking طولانی، دستورالعمل‌های نوشتاری از سطح دشواری متفاوتی برخوردار هستند و به عملکرد آزمون‌دهنده در قسمت سازگار با رایانه در آزمون دولینگو بستگی دارد.

بخش Writing طولانی در آزمون زبان دولینگو

مصاحبه شفاهی و Writing

در پایان آزمون دولینگو، شرکت‌کننده در آزمون مصاحبه شفاهی را تکمیل می‌کند و همچنین یک نمونه Writing را تکمیل می‌کند. در دستورالعمل‌های مربوط به این بخش از سؤالاتآزمون Duolingo، به آزمون‌دهنده اعلام می‌شود که “پاسخ‌های شما تأثیری بر نمره شما نخواهند داشت، اما در اختیار مؤسساتی قرار خواهند گرفت که نمره شما را دریافت می‌کنند”. در بخش مصاحبه شفاهی، دو موضوع برای انتخاب داده می‌شود.

داوطلب آزمون مدت ۳۰ ثانیه وقت دارد تا سؤالی را برای جواب دادن انتخاب کند و بعد از آن باید به مدت یک تا سه دقیقه درمورد موضوعی که انتخاب کرده است، صحبت کند. ناگفته نماند که در این قسمت ویدئو شما ضبط می‌شود.

در بخش Writing هم، دوباره به داوطلب آزمون دو موضوع داده می‌شود تا بین آن‌ها انتخاب کند (و ۳۰ ثانیه برای انتخاب) و سپس سه تا پنج دقیقه برای نوشتن در مورد موضوع انتخاب شده فرصت دارد. باز هم این پاسخ‌ها نمره گذاری نمی‌شوند بلکه با موسساتی که نمره آزمون‌دهندگان را از دولینگو دریافت می‌کنند، به اشتراک گذاشته می‌شوند.

مصاحبه شفاهی و Writing آزمون دولینگو

توضیحات: در قسمت نهایی آزمون دو بخش نمونه نوشتاری و مصاحبه ویدئویی وجود دارد که بدون امتیازدهی برای مؤسسات آموزشی مورد نظر شما ارسال می‌شوند.

در ویدیوی زیر دولینگو روند آزمون دولینگو، مراحل آزمون و ارسال نتایج را برای شما به تصویر کشیده است.

https://m.youtube.com/watch?v=yfKpsdYOK88

منابع آزمون دولینگو

آزمون انگلیسی دولینگو مثل آیلتس و تافل نیست که منابع خاصی برای مطالعه مشخص شده باشند. شما باید مهارت‌های زبانی خود را به صورت عمومی بالا ببرید. چه با شرکت در کلاس‌های دوره‌ای در آموزشگاه‌های زبان و چه به صورت خودآموز. آن چه مهم است، تمرین مداوم مهارت‌های Reading, Writing, Listening و Speaking است که شما می‌توانید با روش‌هایی مثل خواندن داستان‌های کوتاه به زبان انگلیسی، تماشای فیلم‌ها به زبان اصلی و بدون زیرنویس فارسی و یا حتی انگلیسی، گوش کردن به موزیک‌های با کلام انگلیسی زبان و… در طول روز مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید.

مطالعه کتاب‌هایی که مهارت‌های شما را به صورت عمومی تقویت کنند هم خالی از لطف نخواهد بود. کتاب‌هایی مثل Grammar in Use، ۵۰۴ words و امثال آن‌ها می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

آمادگی برای آزمون دولینگو

آزمون Duolingo English یک آزمون مهارت انگلیسی است که شرایط پذیرش متقاضیان بین المللی را در خیلی از دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا برآورده می‌کند. بر خلاف تافل و آیلتس، آزمون Duolingo English براساس درخواست شما از سیستم شخصی شما گرفته می‌شود.

آزمون Duolingo English تمام مهارت‌های زبان انگلیسی از جمله خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن (Reading, Writing, Speaking, Listening) را بررسی می‌کند. هر روشی که به طور معمول این مهارت‌های زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید و تمرین می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا برای آزمون Duolingo آماده شوید. این روش‌ها ممکن است شامل تماشای فیلم به انگلیسی، صحبت با دوستان خود، خواندن روزنامه و مجله و یا تمرین نوشتن باشد. علاوه بر این، بسیاری از منابع رایگان آنلاین هم وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند که خودتان، خودتان را برای آزمون آماده کنید.

آزمون آزمایشی بدهید

یک نمونه آزمون یا آزمون آزمایشی، شما را با انواع سؤالاتی که در آزمون انگلیسی Duolingo با آن‌ها مواجه خواهید شد آشنا می‌کند. ما به شما توصیه می‌کنیم که یک نمونه تست بزنید تا بدانید باید در آزمون واقعی انتظار چه چیزی را داشته باشید و بتوانید بیش‌ترین تلاش خود را انجام دهید. آزمون آزمایشی یک تست رایگان است و می‌توانید هر چند بار که خواستید آن را انجام دهید. وقتی آن را کامل کردید، آزمون نمونه، نمره را در قالب یک بازه تخمینی، به شما ارائه می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که آزمون آزمایشی کوتاه‌تر است (فقط هشت دقیقه)، و دامنه نمره ارائه شده، غیررسمی است و دقت کم‌تری دارد.

چند نکته نهایی

محیط آزمون خود را آماده کنید

از آنجا که آزمون Duolingo English Test را از کامپیوتر خود بصورت آنلاین انجام می‌دهید، باید اطمینان پیدا کنید که موقع شرکت در آزمون، همه چیز را برای جلوگیری از مواجه شدن با هرگونه مشکل از قبل پیش‌بینی کرده‌اید. شما باید الزامات آزمون را مهیا کنید. این الزامات را با هم مرور می‌کنیم.

 • مدرک شناسایی عکس‌دار مورد تأیید دولت (مثل شناسنامه، گواهی‌نامه، پاسپورت یا کارت ملی)
 • یک اتاق آرام و کاملاً روشن
 • حدود یک ساعت وقت بدون وقفه
 • رایانه‌ای مجهز به دوربین جلو، میکروفون و اسپیکر
 • یک اتصال به اینترنت مطمئن و یک مرورگر سازگار

قوانین آزمون را بفهمید

پس از اتمام آزمون، یک ناظر فیلم آزمون شما را بازبینی می‌كند تا اطمینان پیدا كند كه شما از همه قوانین پیروی كرده‌اید. این قوانین شامل استفاده نکردن از هدفون، عدم تعامل با شخص دیگر، استفاده نکردن از تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی مثل تبلت، آیپد و… خارج نشدن از صفحه نمایش است. رعایت این قوانین در طول آزمون خیلی مهم است، در غیر این صورت لازم است آزمون را دوباره انجام دهید. قوانین آزمون در سؤالات متداول سایت Duolingo ذکر شده است و در دستورالعمل‌های ابتدای آزمون گنجانده شده است.

ما هم در این مقاله بارها به قوانین و مقررات آزمون دولینگو اشاره کرده‌ایم. هرچقدر بر اهمیت رعایت قوانین آزمون تأکید شود باز هم کم است. رعایت نکردن هر کدام از قوانین و مقررات آزمون انگلیسی دولینگو، حتی ممکن است موجب محرومیت شما از شرکت مجدد در آزمون شود.

مهارت‌های خود را به نمایش بگذارید

آزمون انگلیسی دولینگو شامل بخش Writing و مصاحبه ویدیویی است. وقتی نتایج خود را با یک دانشگاه یا مرکز آموزشی به اشتراک می‌گذارید، یعنی هر دو بخش Writing و Video Interview آزمون را به آن‌ها ارائه کرده‌اید.

این یک فرصت عالی برای کارکنان پذیرش بین‌المللی است تا در مورد شما اطلاعات کسب کنند و شما می‌توانید مهارت زبان انگلیسی خود را به نمایش بگذارید. شما برای هر مصاحبه ویدیویی و قسمت Writing، دو موضوع سوال دارید. سپس بین یک دقیقه تا سه دقیقه صحبت خواهید کرد و پنج دقیقه هم زمان خواهید داشت که بنویسید.

نگران نباشید. یک تایمر وجود دارد که زمان را برای شما خواهد گرفت. اگر گیر کردید، ناامید نشوید؛ نفس عمیق بکشید و به هر سؤالی که می‌توانید جواب دهید. قبل از این‌که نتایج خود را برای دانشگاه‌ها ارسال کنید می‌توانید پاسخ‌های خود را مرور کنید. اگر از عملکرد خود راضی نیستید می‌توانید دوباره در آزمون شرکت کنید. البته فراموش نکنید که در یک بازه زمانی ۳۰ روزه بیش‌تر از دو بار مجاز به شرکت در آزمون نیستید.

سؤالات متداول

۱- منابع آزمون دولینگو کدام‌اند؟

از آن‌جایی که آزمون Duolingo سطح جامع سواد زبان انگلیسی شما را ارزیابی می‌کند، منابع رایج و مطالعه کتاب‌هایی که مهارت‌های شما را به صورت عمومی بالا می‌برند، می‌تواند به ارتقای سطح زبان شما کمک کند.

۲- برای شرکت در آزمون دولینگو از چه مرورگری باید استفاده کنم؟

شما می‌توانید با استفاده از به‌روزترین نسخه مرورگرهای کروم (Chrome) یا اوپرا (Opera) در آزمون دولینگو شرکت کنید.

۳- مدت اعتبار آزمون دولینگو چقدر است؟

آزمون دولینگو دارد کم کم جای خودش را بین آزمون‌های شناخته شده باز می‌کند و با توجه به این که یک آزمون جهانی است دقیقاً مثل آزمون آیلتس و آزمون تافل، مدت اعتبار این آزمون هم دو سال است.

۴- آزمون زبان دولینگو سخت‌تر است یا آیلتس؟

هر دو آزمون سطح زبان شما را در مهارت‌های چهار‌گانه زبان ارزیابی می‌کنند اما به‌طور کلی آزمون دولینگو آزمون ساده‌تری محسوب می‌شود.

۵- چطور می‌توانم در آزمون آزمایشی دولینگو شرکت کنم؟

برای این‌که در آزمون آزمایشی دولینگو شرکت کنید باید به سایت دولینگو مراجعه کنید.

۶- تفاوت آزمون آزمایشی دولینگو و آزمون اصلی چیست؟

آزمون آزمایشی تطبیقی نیست و حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. فقط دو بخش شنیداری دارد. در این آزمون Writing و Speaking شرکت‌کننده تصحیح نمی‌شود و آزمون فقط بر اساس پاسخ به سؤالات امتیازدهی می‌شود. نمره آزمون آزمایشی به‌صورت بازه به داوطلب ارائه می‌شود.

جمع‌بندی

در دوران کرونا آزمونی مثل آزمون دولینگو که یک آزمون آنلاین است و نیاز به حضور فیزیکی در محل برگزاری آزمون ندارد حکم یک نجات‌دهنده را دارد. شما می‌توانید فقط با یک ساعت وقت گذاشتن در اتاق خودتان در آزمون duolingo شرکت کنید و نتیجه آزمون دولینگوی خود را ۴۸ ساعت بعد دریافت کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا